Robak zmienia wyniki Google

W sieciach P2P pojawił się nowy robak, podszywający się pod grę "Knights of the Old Republic II" firmy LucasFilm. Działanie P2Load.A jest dość nietypowe - po zainfekowaniu komputera "insekt" zaczyna... modyfikować wyniki wyszukiwania serwisu Google.com

Wydarzenia
20 stycznia 2017

Kampania Adwords stała się nieodzownym elementem strategii marketingowej większości firm. W Google po prostu trzeba być. Jak zrobić to...

Zarejestruj się
Robak ukrywa się w dostępnym w sieciach P2P pliku, którego nazwa sugeruje, że jest to darmowa kopia gry "Knights of the Old Republic II". Po uruchomieniu takiego programu w systemie Windows instaluje się P2Load.A.

W pierwszej kolejności "insekt" modyfikuje plik HOSTS - tak, by po wpisaniu w pasku adresowym przeglądarki adresu www.google.com użytkownik został skierowany nie do popularnej wyszukiwarki, lecz na inny serwis, do złudzenia ją przypominający.

Podczas wyszukiwania za jego pośrednictwem informacji użytkownik otrzymuje dokładnie te same wyniki, co ze standardowego Google - podmienione są jednak reklamy AdWords. Zdaniem ekspertów, robak stworzony został w celu generowania zysków dla swojego twórcy, który prawdopodobnie jest wynagradzany za każde wyświetlenie owych reklam.

Dodatkowym znakiem, świadczącym o zainfekowaniu systemu przez P2Load.A jest zmiana strony startowej przeglądarki na pewien sklep internetowy.

Aby usunąć P2Load.A, należy sprawdzić system przy pomocy uaktualnionego programu antywirusowego. Jeśli aplikacja wykryje kopie robaka, należy je skasować.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.