Test skanerów antywirusowych online

Zebraliśmy 1000 wirusów na dysku komputera i postanowiliśmy sprawdzić, jak skutecznie poradzą sobie z nimi popularne skanery online. Wśród szkodników znalazły się m.in. odmiany Sassera, Beagle i Mydooma. Z przeprowadzonego przez nas testu dziesięciu skanerów antywirusowych online wyciągnąć można tylko jeden wniosek - korzystanie z tych narzędzi to strata czasu. Żadne z nich nie osiągnęło 90-procentowej skuteczności w wykrywaniu wirusów, a jedynie kilka skanerów potrafiło poradzić sobie z usuwaniem czegokolwiek z dysku twardego. Ich niestabilne działanie powodowało więcej szkody niż pożytku, a czas, jaki był potrzebny do sprawdzenia jednego katalogu z powodzeniem wystarczyłby 'lokalnemu' antywirusowi do sprawdzenia całego systemu. Naszym zdaniem nie warto zawracać sobie głowy takimi zabezpieczeniami, bo skutek może okazać się odwrotny - użytkownik myśląc, że jego komputer jest 'czysty', w rzeczywistości będzie zarażał innych w Sieci.

Można sobie zadać pytanie, dlaczego w ogóle powstały skanery online? Teoretycznie ma to poprawiać bezpieczeństwo wszystkich korzystających z tych rozwiązań. Nikt w zasadzie nie instaluje w komputerze więcej niż jednego programu antywirusowego. Powodów jest kilka - dodatkowe wydatki, wolniejsze działanie komputera i problemy ze stabilnością (rzadko, które aplikacje antywirusowe nie będą się 'gryzły' w systemie). Skoro więc korzystamy z jednego silnika skanującego można założyć (całkiem słusznie!), iż nie wszystkie zagrożenia zostaną wykryte. Teoretycznie ten problem powinny rozwiązywać dodatkowe narzędzia internetowe - skanery online.

Każdy szanujący się producent oprogramowania antywirusowego umieszcza na swojej stronie taki pakiet zabezpieczający. Dzięki różnym silnikom i rozwiązaniom technicznym użytkownicy mają nieograniczone możliwości badania nowych płyt CD, dyskietek, programów pobranych z Internetu, poczty elektronicznej, itd. Niektóre z opisywanych narzędzi oferują nawet skanowanie sektorów rozruchowych dysków czy pamięci operacyjnej.

Praktyka wykazała, że producenci raczej traktują te narzędzia jako zachętę do kupowania ich produktów, aniżeli wartościowe zabezpieczenie. Wystarczy spojrzeć na wyniki w tabeli.

Wyniki testów skanerów antywirusowych Kliknij, aby powiększyćWyniki testów skanerów antywirusowych

Jak testowaliśmy

Podczas testów posłużyliśmy się specjalnym folderem (o rozmiarze 43 MB), który zawierał pliki - biblioteki dll, pliki wykonywalne *.exe, archiwa skompresowane zipem, itp. - zainfekowane przez kilkaset (dokładnie 943) wirus w. Zainfekowane pliki były umieszczone w osobnych katalogach, co dodatkowo obciążało skaner. Po teście konkretnego skanera online usuwaliśmy folder z dysku i kopiowaliśmy z zewnętrznego nośnika wszystkie zainfekowane zasoby. Każdy skaner antywirusowy online został przetestowany pod względem wykrywania, usuwania wirusów oraz czasu jaki był mu do tego potrzebny. W przyznawaniu miejsc kierowaliśmy się wyłącznie skutecznością skanera online, biorąc pod uwagę, że tylko po to korzysta się z takich rozwiązań. Pozostałe składniki: szybkość, wykrywanie, funkcje pozostawiliśmy ocenie czytelników.

Wszystkie testy skanerów online zostały przeprowadzone 10 lipca. Należy pamiętać, że ranking może się zmienić w przypadku aktualizacji sygnatur przez producentów.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.