Nowe zakładki Google i Gmail po polsku

Magdalena Górak | 2005-07-08 10:32:49
Przyzwyczailiśmy się, że strona główna wyszukiwarki jest w języku polskim. Teraz możemy korzystać z polskiej wersji pozostałych usług, w tym wyszukiwarki grafiki i grup dyskusyjnych. W dzień po uruchomieniu poczty Yahoo! w języku polskim doczekaliśmy się też identycznego ruchu ze strony spółki Google. Użytkownicy poczty Gmail mogą w ustawieniach wybrać język polski. Czeka nas rewolucja na rynku?
O tym, że Google zamierza silniej zaistnieć w Polsce informowaliśmy już kilkakrotnie. Ostatnio udało nam się zdobyć wiadomość o trwającej rekrutacji do polskiego oddziału Google. Tymaczasem spółka po cichu zadomawia się w Polsce.

Od dziś po polsku są dostępne wszystkie podstawowe funkcje usługi pocztowej. Zakładka "Ustawienia" umożliwia wybór jednego z 17 języków w tym polskiego. Jedynie zakładka "Pomoc" dla konta założonego w domenie Gmail.com wciąż jest dostępna w języku angielskim.

Zobacz również:

Wyszukiwarka od dawna funkcjonowała w polskiej wersji, ale już nie grupy dyskusyjne, wyszukiwarka grafiki czy katalog. Od dziś przetłumaczony jest katalog grup (wciąż w wersji beta). Polscy internauci mogą więc tworzyć nowe grupy w języku polskim, przeszukiwać i mieć dostęp do ponad 1 miliarda wiadomości, wysyłać newslettery i planować grupowe wydarzenia. Polski użytkownik jest zdany na znajomość języka obcego w przypadku, gdy chce uzyskać wyjaśniania zasad działania poszczególnych serwisów w tym właśnie wsparcia Centrum Pomocy dla Google Groups.

Ustawienia języka można zmienić w innych serwisach Google. Zmieniając język interfejsu wyświetlą nam się podpowiedzi i komunikaty Google w języku polskim, jako jednym z 35 języków do wyboru. Ta opcja jest - jak na razie przynajmniej - dostępna dla wyszukiwarki grafiki, katalogu i grup dyskusyjnych i oczywiście "od zawsze" w podstawowej wyszukiwarce stron WWW.
Po polsku internauci mogą też uzyskać wskazówki, jak można skorzystać z opcji zaawansowanego szukania. W języku polskim nie funkcjonuje jak na razie serwis Froogle, serwis wiadomości Google News czy centra pomocy.

Jeśli spółka zdecyduje się na udostępnienie również pozostałych serwisów w języku polskim i stworzenie redakcji online, będziemy mieli do czynienia z uniwersalnym serwisem, który będzie mógł z powodzeniam konkurować ze wszystkimi, jakie obecnie funkcjonują na polskim rynku.

Reakcja polskiego rynku nie jest histeryczna. Przynajmniej jej liderów. Piotr Tchórzewski zapewnia - Jesteśmy jak najdalej od tego, by odbierać wejście Googla czy Yahoo jako zagrożenie dla naszej pozycji. Oczywiście, wszyscy muszą liczyć się z podniesieniem poziomu konkurencji, ale to przejaw pozytywny, bo posłuży zwiększeniu jakości usług i komfortu użytkowników - wyjaśnia.

I dodaje - Śledzimy rozwój sytuacji z dużym spokojem: mamy świadomość wartości naszej marki.

Ustawienie języka polskiego w Gmailu i innych serwisachUstawienie języka polskiego w Gmailu i innych serwisach
Ocena:
Twoja ocena:
Komentarze (19)
2012-06-30 14:41:49
michał
jak można robić w Google jakieś inne?
2009-11-20 21:51:51
izaa
gogle to sa wspaniale
2005-07-10 01:32:24
vader
Niech tu wejdą z treścią, paru wizjonerów będzie musiało szukać pracy
2005-07-10 00:59:28
wikajus
tylko dlaczego zrobili to dopiero gdy yahoo weszło na nasz rynek ? 100% tłumaczenia gmaila było już od ładnych paru miesięcy widoczne na ich stronie. no i parę rzeczy mogło być lepiej przetłumaczonych - choćby te felerne 'starred' - 'oznaczone gwiazdką' już mogliby przetłumaczyć to "wolniej" ale bardziej skrótowo
2005-07-09 20:22:43
krolik
Do RMK: Moze i sprawdzanie pisowni dziala ale nie sugeruje poprawnej:( To wlasnie mialem na mysli.
2005-07-09 11:43:45
RMK
@krolik: Dziwne, u mnie dziala ;-) Z tego widzialem, sprawdzanie pisowni w gmailu dziala bardzo dobrze. Co ciekawe jezeli piszemy maila po polsku to sprawdza polska ortografie, a jezeli piszemy po angielsku to sprawdza angielska :-) Btw. ciekawe kiedy PC World zrezygnuje z pop-up'a do wprowadzania komentarzy :-) wtedy bedzie mozna uzywac wpisujac tu komentarze spell checkera z Google Toolbara :-)
2005-07-09 01:09:16
krolik
Niestety nie dziala jeszcze slownik polski w gmailu:( Ale przeciez to wersja beta:)! Tylko kiedy to sie zmieni?
2005-07-09 01:08:24
arzaw
>(np. drzewko po lewej pokazyjace ktora wiadomosc w >strukturze watku czytamy Można ciągle włączyć tą opcję klikając ''Widok drzewa'' zaraz obok tematu wątku. Ale z tym dostępem do polskich grup to prawda, zupełnie bez sensu.
2005-07-09 00:54:26
ja
google sie poprostu przestraszylo yahoo, na poczcie yahoo.com mozna założyć już yahoo.pl i całą poczte miec po polsku (od jakiegos czasu) i przygotowuje się także do stworzenia całego serwisu po polsku ze stroną yahoo.pl (jest juz wykupiona przez yahoo, ale narazie jeszcze nei dostępna)
2005-07-08 19:29:55
_karol
o prosze Gmail po polsku , gg :)
2005-07-08 19:26:38
sharky
Beznadzieja :( stanowczo wolalam poprzednia wersje "grup dyskusyjnych". dzialala szybciej i byla bardziej przejrzysta (np. drzewko po lewej pokazyjace ktora wiadomosc w strukturze watku czytamy). Pozatym dostanie sie do polskich grup wymagalo jednego klikniecia, teraz az 3 - marnowanie czasu :/ Porazka :( a bylo takie fajne archiwum grup :(
2005-07-08 18:29:08
notorius
A gdzie jest Popdruid ? Dzień bez jego komentarza to dzień stracony :)
2005-07-08 18:14:09
paveuek
Acha, no to już wiem dlaczego poczta na gmail.com od dwóch dni chodzi mi tak przeraźliwie wolno. Dopóki serwis nie był dostępny w języku polskim, poczta szła ma 1 Mbit/s - czyli tyle ile max przepustowość mojego kabla. Teraz poczta dostaje czkawki 10 KB/s i to jeszcze z przerwami...
2005-07-08 16:48:06
dlaczego
kliknij tu jesli chcesz miec konto na gmail http://mail.google.com/mail/a-f3aa3440a0-5009edbdbb-4e6e0d75bc
2005-07-08 16:18:21
Tomek Matys
Wspaniale :) Sprawdzilem, dziala. Wielkie dzieki.
2005-07-08 14:13:31
dlaczego@
Chcesz miec konto na gmail? napisz do mnie lub kliknij tu http://mail.google.com/mail/a-f3aa3440a0-63ca3108c3-aa6be33c5b
2005-07-08 14:10:46
.......
lol? przecież wyszukiwarka grafiki, katalog i grupy dyskusyjne są od dawien dawna po polsku! z tym, że te ostatnie dotychczas były dostępne w starej wersji, a teraz jest już nowa
2005-07-08 13:53:59
Stealth
cieszy mnie ogromnie ze mozna juz korzystaxc z gmaila po polsku (prawie), jak google w pelni bedzie polskie to kto pozostanie przy kontach w dotychczasowych serwisach prawie nikt bo gmail jest najlepszy!!!!!!!
2005-07-08 12:24:48
Wojtek
Jak widać Google zabiera się do Polski coraz bardziej zdecydowanie. I bardzo dobrze. Zauważcie, że wszystke usługi jakie dostarcza Google są tak naprawdę najlepsze na rynku - wyszukiwarka, poczta, niebawem wyszukiwarka polskich e-sklepów. -- Zapraszam na http://ecommerce.blox.pl