UE utrudnia życie terrorystom w Internecie

Przedstawiciele grupy G5, zrzeszającej pięć największych państw Unii Europejskiej, porozumieli się w sprawie zacieśnienia współpracy w zwalczaniu stron internetowych organizacji terrorystycznych. Jednym z założeń przyszłej strategii współpracy ma być powołanie specjalnej jednostki monitorującej aktywność terrorystów i zorganizowanych grup przestępczych w sieci WWW.

G5 to nieformalna grupa, w której skład wchodzą ministrowie spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, założona w 2003 r. Nie posiada statusu prawnego w Unii Europejskiej, zatem podejmowane przez nią porozumienia nie są wiążące - mimo to, wywierają duży wpływ na kształtowanie polityki bezpieczeństwa UE.

Głównym celem szczytu G5 w Granadzie było porozumienie w sprawie systemu wzajemnej wymiany informacji pomiędzy siłami policyjnymi wspomnianych krajów. Dane, których swobodny przepływ ma zapewnić spotkanie grupy G5, obejmują m. in. personalia przestępców i podejrzanych, informacje o skradzionych materiałach wybuchowych, samochodach, a także fałszywych dowodach tożsamości, odciski palców i próbki DNA.

W praktyce, efektem porozumienia G5 może być np. kooperacja kilku krajów UE wymierzona w autorów strony internetowej znajdującej się na serwerze w jednym z tych państw. Niemiecki minister spraw wewnętrznych Otto Schilly zwrócił także uwagę, że ten rodzaj współpracy może być również dobrym sposobem na poznanie metod, jakimi terroryści przygotowują ataki.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.