Przemysł muzyczny vs. P2P: przełom?

Grupa muzyków i artystów amerykańskich (m. in. Steve Winwood, Chuck D, zespół Heart i inni) wystosowała apel do Sądu Najwyższego tego kraju z prośbą o niepociąganie właścicieli sieci wymiany plików do odpowiedzialności za to, że niektórym ich użytkownikom służą one do nielegalnego kopiowania filmów, muzyki i oprogramowania.

Wydarzenia
16 grudnia 2016 r.

Dnia 18 kwietnia 2016 roku upłynął termin implementacji nowych dyrektyw UE regulujących unijny system zamówień publicznych. Przepisy te zostały...

Zarejestruj się
27 stycznia 2017 r.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy na temat problemów z prawami autorskimi we współczesnych  projektach IT oraz sposobach ich...

Zarejestruj się
Przedstawiciele grupy dowodzą, że serwisy P2P służą przede wszystkim legalnej wymianie plików. A to dlatego, że twórcy albo udzielili im pozwolenia na korzystanie z pełni praw autorskich albo prawa te już wygasły (lub nigdy nie zostały ustanowione).

Apel grupy artystów to dowód, że w branży rozrywkowej nie ma jednolitego stanowiska wobec kwestii sieci peer-to-peer - jak starają się przekonać opinię publiczną wielkie wytwórnie płytowe. "Przeciwnie - wielu muzyków dzięki technologiom wymiany plików może uzyskać większą publiczność online. Pozytywne strony tej sytuacji przeważają nad ryzykiem pogwałcenia praw autorskich" - uważają autorzy apelu.

Zamknięcie serwisów P2P, z których korzystają miliony ludzi na całym świecie, w efekcie pozbawi artystów szans na 'wyrobienie marki wśród słuchaczy', a co za tym idzie - zaistnienie w branży i odniesienie sukcesu komercyjnego.

Zdaniem przedstawicieli Distributed Computing Industry Association, organizacji skupiającej m.in. firmy oferujące usługi wymiany plików, działania przemysłu muzycznego i filmowego (tzn. pozwy przeciw indywidualnym uzytkownikom jak i sieciom P2P), to próba ochrony monopolu na dystrybucję produktów.

Poparcie dla idei legalnej wymiany plików wyraziły też takie organizacje jak Consumer Electronics Association, Computer & Communications Industry Association, Consumers Union, Consumer Federation of America oraz Public Knowledge.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.