Pierwszy wirus dla Windows CE

Rumuńska firma Softwin poinformowała o wykryciu pierwszego wirusa, atakującego urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Windows CE. WinCE4.Duts.A (znany również jako 'Dust') nie jest destrukcyjny i infekuje jedynie urządzenia - np. handheldy - wyposażone w procesor ARM.

Wydarzenia
30-31 marca 2017 r.

Już po raz dziesiąty stowarzyszenia ISSA Polska, ISACA Warsaw Chapter oraz magazyn Computerworld zapraszają na konferencję SEMAFOR - Forum...

Zarejestruj się
Po uruchomieniu zainfekowanego pliku Dust wyświetla komunikat "Dear User, am I allowed to spread?" (Drogi użytkowniku, czy mogę się rozprzestrzeniać?) - jeśli użytkownik się zgodzi, wirus natychmiast zainfekuje wszystkie pliki .exe zlokalizowane w tym samym folderze, co uruchomiony plik.

Eksperci antywirusowi uspokajają, że na razie zagrożenie ze strony Dusta jest niewielkie - wirusa zaprojektowano nie po to, by masowo się rozprzestrzeniał czy kasował pliki, lecz po to by pokazać, że platforma Windows CE nie jest w pełni bezpieczna.

Z danych firmy Softwin wynika, że do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 17 mln urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Windows CE - głównie handheldów i smartphone'ów.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.