PO chce zgłosić poprawkę do prawa telekomunikacyjnego

Posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają wprowadzić zapis w nowym prawie telekomunikacyjnym, który nie traktowałby usługi poczty elektronicznej jako usługi telekomunikacyjnej. W ten sposób zniknąć mają sygnalizowane przez polskie portale nieścisłości w interpretacji prawnej, prowadzące do obowiązku okazania dowodu osobistego przy zakładaniu konta poczty elektronicznej. Ministerstwo Infrastruktury uważa poprawkę za niepotrzebną.

Wydarzenia
17-18 listopada 2016 r.

W jaki sposób skutecznie analizować i przetwarzać dane aby zdobyte informacje przełożyć na wymierne efekty biznesowe? Podczas konferencji...

Zarejestruj się
Informację podajemy za Gazetą.pl. Inicjatorem zgłoszenia poprawki do nowej ustawy jest poseł Platformy Obywatelskiej – Tadeusz Jarmuziewicz. Parlamentarzysta zgodził się z apelami portali, które w liście otwartym wskazywały na nieścisłości zapisów. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule "Polskie prawo zabije rynek telekomunikacyjny" (http://www.internetstandard.pl/news/67055.html ). Jak wskazują polskie spółki internetowe, niejasny zapis traktujący usługę poczty elektronicznej jako usługę telekomunikacyjną narzuci na użytkowników obowiązek okazywania dowodu tożsamości podczas zakładania konta pocztowego w internecie. Po nałożeniu takich restrykcji pewne jest, że internauci skorzystaliby z oferty zagranicznych portali, które nie wymagają od nich legitymowania się dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Zdaniem posła Jarmuziewicza, obecny zapis prawny jest nieostry i wymaga zmiany. Platforma Obywatelska planuje wprowadzenie poprawki, która nie traktowałaby usługi poczty elektronicznej jako usługi telekomunikacyjnej.

Z kolei Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie ma potrzeby wprowadzania żadnych zmian, bo nie istnieje ryzyko wprowadzenia przymusu legitymowania się dowodem przy zakładaniu kont e-poczty czy korzystaniu z komunikatorów internetowych.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.