Urzędy w Internecie: lepiej dzwonić niż słać e-maile

Coraz więcej mówi się o społeczeństwie informacyjnym oraz możliwościach załatwiania bieżących spraw w internetowych urzędach. Od rozważań do realizacji postulatów jednak daleka droga. Przede wszystkim dlatego, że sprawnie działających e-instytucji jest wciąż niewiele – wynika z raportu przygotowanego przez Pew Internet and American Life Project.

Wydarzenia
14 marca 2017

Media społecznościowe dynamicznie się rozwijają. Szczególnie najpopularniejsze portale jak Facebook, Instagram, Snapchat. Reguły, które...

Zarejestruj się
Informację podał serwis BBC. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez amerykański instytut badawczy są ponure. Z raportu dowiadujemy się, że obywatele wciąż wolą załatwić swoją sprawę, dzwoniąc do danego urzędu niż wysyłając do urzędników listy elektroniczne. Jak podkreślani ankietowani, kontakt słowny z przedstawicielem instytucji daje większą pewność i gwarancję tego, że sprawa jest w toku. Co więcej, odpowiedź na zadane pytanie, otrzymuje się natychmiastowo (w większości przypadków). Natomiast kontakt drogą elektroniczną wciąż kojarzy się z brakiem odpowiedzi lub długim oczekiwania na e-mail zwrotny.

Amerykanie nie mają zaufania do e-urzędów – podkreślali autorzy raportu. Strony rządowe służą raczej jako źródła informacji o najnowszych pracach legislacyjnych lub innych poczynaniach polityków. Aż 40% badanych przyznało, że woli zadzwonić do instytucji, aby dowiedzieć się szczegółów o interesującej ich sprawie niż wysłać zapytanie drogą elektroniczną. Jedynie 18% ankietowanych przyznało, że jako formę komunikacji z urzędem preferuje pocztę elektroniczną.

Przedstawiciele Pew Internet and American Life Project przyznają, że mała popularność usług e-gorvernment wynika również z tego, że jedna trzecia amerykańskiego społeczeństwa nie ma jeszcze dostępu do Sieci.

W Polsce e-urzędy tworzone są w ramach projektu Wrota Polski. Niestety można z nich skorzystać jedynie w kilku województwach (m.in. małopolskim).

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.