Będzie zmiana w absurdalnym prawie?

Po fali protestów ze strony użytkowników i całej branży internetowej, mają pojawić się poprawki w projekcie nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi zapisami do założenia elektronicznego konta pocztowego wymagane jest podpisanie umowy po okazaniu dowodu tożsamości.

Wydarzenia
3-4 kwietnia 2017

Coaching w Scrumie, to autorski program szkoleniowy, zaprojektowany z myślą o doskonaleniu pracy każdego Scrum Mastera. 2-dniowe szkolenie,...

Zarejestruj się
Nowe zapisy prawa słusznie wywołały wiele kontrowersji. Zastrzeżenia budziło zbyt restrykcyjne zinterpretowanie dyrektyw unijnych. Polscy parlamentarzyści zadecydowali o tym, by w przypadku założenia konta pocztowego użytkownicy musieli legitymować się dowodem osobistym. Ministerstwo infrastruktury wyjaśniło, że krytykowane zapisy zostały zamieszczone na wniosek MON i MSWiA, którym chodziło o ograniczenie anonimowości użytkowników telefonów komórkowych na kartę (pre paid). ”Często takimi telefoniami posługują się przestępcy - argumentowali przedstawiciele Ministerstwa. Jeżeli jednak parlamentarzyści uznają słuszność zgłaszanych zarzutów, pojawią się poprawki do obecnych zapisów.

Z kolei Janusz Piechociński, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury powiedział dla gazety „Metropol”, że nigdy nie było zapisów dotyczących zmian w sposobie zakładania kont internetowych, a zamieszanie wzięło się z interpretacji ustawy, którą jeden z profesorów napisał dla portalu internetowego. Trudno uwierzyć w taką argumentację, zważywszy na fakt, że w wystosowanym przez portale liście otwartym pojawiły się cytaty z nowej ustawy.

"Efektem protestów portali jest zapchanie mojej poczty internetowej kilkoma tysiącami maili" - skarżył się "Metropolowi" poseł Ciechociński - "Idiota, przygłup i cham to najłagodniejsze określenia, jakie padały tam pod moim adresem."

Informacje o absurdalnych zapisach nowej ustawy wywołały również poruszenie w zagranicznych mediach. The Inquirer skomentował, że nowym prawem telekomunikacyjnym Polska powraca do czasów komunizmu, kiedy legitymowanie się dowodem przy najróżniejszych okazjach było obowiązkiem (więcej informacji: http://theinquirer.net/?article=16266 ). O niebezpiecznych na rynku konsekwencjach nowej ustawy informowała agencja Reuters: http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story2&u=/nm/20040531/wr_nm/tech_poland_email_dc
Szczegółowe umówienie funkcjonowania nowego prawa:

http://www.internetstandard.pl/news/67055.html

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.