Brytyjskie urzędy kuszą informatyków

Kolejne wieści z atrakcyjnego ostatnio dla Polaków unijnego rynku pracy. Luka płac pomiędzy brytyjskim informatycznym sektorem publicznym i prywatnym jest coraz mniejsza – stwierdza raport Society of IT Management (Socitm).

Wydarzenia
24 lutego 2017 r.

Rama agile okazuje się często niezwykle skutecznym sposobem realizacji projektów IT. Dość powszechne jest fałszywe przekonanie, że zaletą...

Zarejestruj się
27 lutego 2017

Dowiedz się, jak planować skuteczne kampanie mediowe w internecie wykorzystując najświeższą wiedzę i nowoczesne narzędzia. Poznaj...

Zarejestruj się
28 lutego 2017

Chcesz wiedzieć, za pomocą jakich narzędzi możesz obiektywnie ocenić mocne i słabe strony Twojego serwisu pod względem SEO. Chcesz samodzielnie...

Zarejestruj się
3-4 kwietnia 2017

Coaching w Scrumie, to autorski program szkoleniowy, zaprojektowany z myślą o doskonaleniu pracy każdego Scrum Mastera. 2-dniowe szkolenie,...

Zarejestruj się
Sondaż wykazał, że płaca dla informatyka w samorządzie stanowi obecnie 86% płacy na analogicznym stanowisku w sektorze prywatnym. W latach poprzednich było to zaledwie 60%.

W niektórych miejscach luka zmniejsza się szybciej niż gdzie indziej: w tym doganianiu skuteczniejsi są kierownicy IT na wyższych stanowiskach, a najszybciej wyrównywanie poziomu płac IT w porównaniu z sektorem prywatnym odbywa się w policji i straży pożarnej. Płace informatyków rosły tam średnio 6,8% i 10,2% rocznie. W całym sektorze publicznym wynagrodzenia dla informatyków rosły 5,9%.

Lepsze wynagrodzenie pomaga w utrzymaniu pracowników: w 2003 roku jedna czwarta organizacji i instytucji donosiła o kłopotach w tym względzie. W pierwszej połowie odsetek jednostek publicznych z takimi problemami spadł do 17%. Podobna poprawa jest notowana w kwestiach zatrudnienia.

W br. 94% ankietowanych wyższych urzędników twierdzi, że pozwala pracownikom na elastyczny czas pracy. Rok wcześniej było to 92%. Jedna czwarta pozwala informatykom na pracę z domu, 85% na wykonywanie pracy i w domu i w biurze. To szczególnie ważne punkty przetargowe w walce sektora publicznego z firmami prywatnymi o najlepszych pracowników. Wiadomo bowiem, że płaca to nie wszystko.

Zdaniem autorów raportu Socitm, sektor publiczny nie może czuć się jednak pewnie: "Teraz mogą konkurować skutecznie na rynku kwalifikacji ICT, ale pojawi się problem, kiedy ponownie ruszy rynek zatrudnienia i konkurencja wywinduje płace w sektorze prywatnym."

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.