DVD Jon kontratakuje

Jon Lech Johansen, powszechnie znany jako DVD Jon (twórca programu DeCSS, służącego do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD) udostępnił narzędzie o nazwie DeDRMS. Jego zadaniem jest usuwanie zabezpieczeń DRM z plików audio, zakupionych w sklepie internetowym iTunes Music Store Apple'a.

Wydarzenia
16 grudnia 2016 r.

Dnia 18 kwietnia 2016 roku upłynął termin implementacji nowych dyrektyw UE regulujących unijny system zamówień publicznych. Przepisy te zostały...

Zarejestruj się
27 stycznia 2017 r.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy na temat problemów z prawami autorskimi we współczesnych  projektach IT oraz sposobach ich...

Zarejestruj się
O DVD Jonie w ostatnim czasie znów było głośno - gdy stworzył i udostępnił darmową aplikację o nazwie Playfair. Umożliwiała ona usuwanie zabezpieczeń DRMS z plików formatu AAC, zakupionych w internetowym sklepie muzycznych iTunes Music Store. Z oczywistych względów pomysł ten zupełnie nie spodobał się koncernowi Apple, który sukcesywnie doprowadził do tego, że Playfair zniknął z Sieci (przedstawiciele Apple kontaktowali się z kolejnymi serwisami, udostępniającymi Playfair i wymuszali na nich usunięcie programu).

Johansen nie pozostał jednak bezczynny - udostępnił właśnie narzędzie o nazwie DeDRMS, które ma podobną funkcjonalność jak Playfair i "waży" zaledwie 10 KB (objętość pliku instalacyjnego Playfair to prawie 0,5 MB). W opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu Johansen napisał, że nie przekonują go argumenty koncernu Apple, [który tłumaczy, że użytkownicy mogą wykorzystywać Playfair do nielegalnego kopiowania plików - red.].

DVD Jon przypomniał również, że gdy kilka lat temu skontaktowali się z nim prawnicy stowarzyszenia DVD Copy Control Association, który zażądali od niego wstrzymania dystrybucji kodu DeCSS to, podobnie jak teraz Apple, nie byli w stanie wskazać żadnego konkretnego przepisu, który zakazywałby dystrybuowania takiego programu. Można z tego wnioskować, że młody Norweg nie specjalnie przejmuje się ewentualnym procesem, który może mu wytoczyć Apple. Być może słusznie - przypomnijmy, że w procesie, wytoczonym mu przez DVD Copy Control Association, Johansen został ostatecznie oczyszczony ze wszystkich zarzutów.

Więcej informacji na ten temat oraz program DeDRMS znaleźć można tutaj:

http://nanocrew.net/blog/

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.