Więcej szerokopasmowego Internetu i tańsze połączenia

Rynek telekomunikacyjny czekają ogromne zmiany. Zwiększy się oferta usług szerokopasmowego dostępu do Internetu. Tańsze będą ceny połączeń w telefonii komórkowej, o 15% obniżona zostanie stawka rozliczeń między operatorami stacjonarnymi a mobilnymi – mówi #Barbara Górska, rzecznik prasowy Telekomunikacji Polskiej S.A.#

Więcej szerokopasmowego Internetu i tańsze połączenia
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej z pewnością pobudzi ambicje cywilizacyjne naszego kraju, lecz będzie to zarazem dopiero początek drogi, na której znaleźć musimy trwałe fundamenty rozwoju gospodarczego i konkurencyjności polskiej gospodarki. Dla sektora telekomunikacyjnego akcesja stanowić będzie znaczący impuls rozwojowy, szansę na wzrost popytu na rynku teleinformatycznym i na poważne zmiany strukturalne.

Trendy na rynku teleinformatycznym w UE wskazują, że rozwój konkurencji spowoduje wzbogacenie oferty usług i konkurencyjność cen. Z pewnością czeka nas rewolucja w rozwoju aplikacji i usług internetowych na bazie szerokopasmowego dostępu do Internetu. W tym zakresie możemy oczekiwać bogatszej oferty usług multimedialnych oraz aplikacji oferujących dostęp do spraw załatwianych w urzędach, usług finansowych. Co do cen - największych spadków możemy spodziewać się w zakresie telefonii komórkowej i w połączeniach między telefonią stacjonarną i komórkową. W krajach UE do końca 2004 roku wprowadzona zostanie orientacja kosztowa w zakresie stawek rozliczeń między operatorami stacjonarnymi i komórkowymi, co spowoduje średnią obniżkę o około 15 procent.

Po wstąpieniu Polski od UE niewątpliwie można mówić jedynie o korzyściach z tego faktu wynikających. Pierwsza z nich to szereg zmian otoczenia regulacyjnego, zmian dostosowujących nasz rynek krajowy do norm i standardów wspólnego rynku europejskiego. Wprowadzenie unijnego prawa telekomunikacyjnego wzmocni rolę procesu integracji tego rynku z rynkiem mediów. W przyszłości możemy się spodziewać integracji organów regulujących obydwa rynki.

Pochodną uczestniczenia Polski w UE będą również nowe inwestycje teleinformatyczne, realizowane m.in. przez regionalne samorządy.

TP intensywnie przygotowuje się do współpracy z samorządem regionalnym w realizacji programów związanych z funduszami strukturalnymi UE. By stawić czoła konkurencji, rozbudowujemy ofertę, podnosimy jakość obsługi, poprawiamy efektywność i sieć dystrybucji, oferujemy klientom rozwiązania "szyte na miarę" i doradztwo w integracji systemów telekomunikacyjnych i IT. Perspektywa wstąpienia do Unii działa na nas mobilizująco, potęguje wysiłki, których celem jest bycie operatorem telekomunikacyjnym "z wyboru". Po wstąpieniu Polski do Unii ten wybór będzie znacznie większy niż dziś.