Zmasowany atak na Linuksa

Nieznani jak dotąd hakerzy zaatakowali komputery Uniwersytetu Stanford (Kalifornia), pracujące pod kontrolą systemów Linux i Solaris.

Wydarzenia
30-31 marca 2017 r.

Już po raz dziesiąty stowarzyszenia ISSA Polska, ISACA Warsaw Chapter oraz magazyn Computerworld zapraszają na konferencję SEMAFOR - Forum...

Zarejestruj się
Przedstawiciele uczelni nie poinformowali na razie, ile dokładnie maszyn zaatakowano. Wiadomo, że celem ataku były komputery sieci uniwersyteckiej, służące m.in. do prowadzenia badań naukowych - wśród zaatakowanych maszyn znalazły się m.in. komputery wykorzystywane w projekcie TeraGrid (sponsorowanym przez amerykańską National Science Foundation). O ataku poinformowała grupa ITSS (Information Technology Systems and Services) z uniwersytetu w Stanford. Hakerzy z premedytacją zaatakowali nie sam system, ale maszyny wielu ośrodków badawczych i znanego nie tylko w USA, uniwersyteckiego centrum komputerowego.

Jak na razie wiadomo jedynie tyle, że hakerzy uzyskali dostęp do nieuprzywilejowanego konta 'gościa', po czym za pomocą snifferów przechwycili hasła i złamali je. Do przeprowadzenia ataku wykorzystano również "dziury" w udostępnianych przez ośrodek usługach sieciowych.

Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sieci Uniwersytetu Stanford jak na razie odmawiają kometarzy. Jedyne co wiadomo, to że "prowadzone jest śledztwo" w tej sprawie.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.