VAT na Internet - wciąż wielka niewiadoma

Rząd będzie dziś dyskutował na temat wysokości VAT-u na Internet. Marszałek Borowski zapewnia, że Internet w Polsce nie będzie objęty 22% stawką podatkową. Głosowanie w Sejmie w tej sprawie przewidziane jest najwcześniej na 11 marca. Jednak do tego czasu wszystko może się jeszcze zdarzyć.

Wydarzenia
14 marca 2017

Media społecznościowe dynamicznie się rozwijają. Szczególnie najpopularniejsze portale jak Facebook, Instagram, Snapchat. Reguły, które...

Zarejestruj się
Po ostatnich perturbacjach z ustalaniem wysokości podatku na usługi internetowe niczego już nie możemy być pewni. Przypomnijmy: kilka miesięcy temu rząd zapowiadał, że jedyną możliwą do wprowadzenia stawką jest 22-procentowa, co miało być związane z wymogami unijnymi. Pod koniec lutego Sejm wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministerstwa finansów zadecydował o zwolnieniu usług internetowych z podatku VAT. Sprawa trafiła do Senatu, a nasi senatorowie zadecydowali, że Internet powinien być objęty 22% stawką podatkową. PiS zaprotestował przeciwko tej decyzji.

W tej chwili kwestią podatku VAT zajmuje się rząd. Marszałek Borowski zaznaczył, że internauci mogą spać spokojnie, bo stawka podatku nie będzie wynosiła 22% (wypowiedź z Salonu Politycznego Trójki). IAR przekazała, że Krystyna Łybacka, minister edukacji narodowej i sportu popiera zerową stawkę VAT-u na Internet. Przypomnijmy, że takie rozwiązanie - 0% VAT- wprowadzono w Stanach Zjednoczonych (co ciekawe zapis obejmuje zarówno usługi internetowe jak i e-handel). Próbowaliśmy dowiedzieć się zarówno w Kancelarii Sejmu jak i w Komisji Finansów Publicznych, dlaczego nasz rząd nie forsował ustalenia zerowej stawki VAT-u, która byłaby dla całej branży internetowej najkorzystniejsza. Niestety nikt z osób, z którymi się kontaktowaliśmy, nie był w stanie udzielić nam odpowiedzi.

Centrum prasowe biura informacyjnego Kancelarii Sejmu poinformowało nas, że głosowanie nad sprawą wysokości VAT-u może odbyć się najwcześniej 11 marca.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, kiedy ustawa (bez względu na to, jaki ostatecznie znajdzie się w niej zapis o wysokości VAT) wejdzie w życie. W centrum prasowym biura informacyjnego Kancelarii Sejmu poinformowano nas, że ustawa będzie obowiązywała od 1 maja br. Operatorzy telekomunikacyjni już zapowiadają, że muszą znać ostateczny kształt ustawy jak najszybciej, bo są zobowiązani z wyprzedzeniem wprowadzić zmiany w cenniku i przedstawić gotowy kosztorys oferty w URTiP. Nie wiadomo, czy zdążą się z tym uporać do 1 maja, skoro wciąż nie znana jest wysokość stawki VAT na Internet.

Więcej na ten temat w naszym wątku:

http://www.idg.pl/news/watek/25.html

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.