Norwegia: Johansen znowu staje przed sądem

W sądzie po raz kolejny pojawi się Jon Johansen, zwany również „DVD Jonem”, który stworzył i rozpowszechnił program służący do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD. Norwescy oskarżyciele zapowiadają, że tym razem uda im się skazać Johansena za naruszanie praw autorskich – podała agencja Reuters.

Wydarzenia
16 grudnia 2016 r.

Dnia 18 kwietnia 2016 roku upłynął termin implementacji nowych dyrektyw UE regulujących unijny system zamówień publicznych. Przepisy te zostały...

Zarejestruj się
27 stycznia 2017 r.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy na temat problemów z prawami autorskimi we współczesnych  projektach IT oraz sposobach ich...

Zarejestruj się
Przypomnijmy, że Norweg stanął już przed sądem za stworzenie programu DeCSS, usuwającego zabezpieczenia z płyt DVD. Amerykańskie wytwórnie filmowe wpłynęły na norweski wymiar sprawiedliwości, który przesłał pozew sądowy do Johansena. Sprawa się odbyła, a jej wynik okazał się korzystny na oskarżonego - norweska sędzina uznała, że używanie takiego oprogramowania jest legalne.

Z takim wyrokiem nie mógł pogodzić się przemysł filmowy. MPAA – stowarzyszenie chroniące prawa wytwórni złożyło oficjalne zażalenie do norweskiego wydziału przestępstw gospodarczych. Johansen w następnym tygodniu stanie po raz drugi przed norweskim sądem. Oskarżyciele zaznaczają, że zrobią wszystko, by tym razem Norweg odpowiedział za naruszenie praw autorskich.

Dodajmy, że w momencie, kiedy Johansen stworzył program DeCSS, miał 15 lat.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.