5. urodziny przeglądarki Firefox

5. urodziny przeglądarki Firefox
Jak zmieniał się Firefox

Firefox 1.0

Firefox 2.0

Firefox 3.0

Firefox 3.5

Czego najbardziej zazdroszczą Firefoksowi producenci konkurencyjnych przeglądarek? Jakie funkcje konkurencyjnych aplikacji, których brak w Firefoksie (a przykład Opera Unite świadczy, że są takie) uważacie za najciekawsze?

Myślę, że kluczowym czynnikiem odróżniającym nas od konkurencji jest rozszerzalność, podobnie jak ogólne doświadczenie użytkownika z korzystania z programu - w którym Firefox przoduje. Są pewne kwestie, nad którymi pracujemy, tak jak użycie oddzielnych procesów do wyświetlania interfejsu przeglądarki, treści stron i obsługi wtyczek. Producenci niektórych przeglądarek implementują różne warianty tych rozwiązań, jednak my chcemy wypracować jeszcze lepsze, zwłaszcza w zakresie użycia pamięci komputera.

Z testów przeprowadzonych przez PCWorld.pl wynika, że Firefox wypada dobrze pod względem zgodności ze standardami webowymi, nieźle pod względem bezpieczeństwa i przeciętnie pod względem szybkości działania i zużycia zasobów systemowych. Wniosek z tego taki, że Firefox bez wtyczek to aplikacja bardzo przeciętna. Co na to Mozilla?

"User experience" to coś, na czym skupiają się nasze wysiłki; składa się na nie wiele rzeczy. Można otrzymać nieco szybszą przeglądarkę po usunięciu niektórych funkcji, ale traci się przez to wygodę zapewniającą większą produktywność w czasie przeglądania Sieci. Myślę, że w Firefoksie proporcje są wyważone: zapewnia najlepsze wrażenia użytkownika i jest znacznie szybszy niż wiodąca przeglądarka, a wciąż możesz dodawać do niego potrzebne funkcje za pośrednictwem rozszerzeń.

Czy nie zastanawialiście się nad stworzeniem mini-systemu operacyjnego na bazie Firefoksa - tak jak Google Chrome OS?

Nie, nie pracujemy nad tym. Uważamy, że przeglądarka jest najważniejszą aplikacją, którą uruchamia użytkownik, gdyż stanowi bramkę do aktywności online (Wikipedia, serwisy społeczonościowe, poczta e-mail, ulubione witryny...). Dlatego też staramy się stworzyć przeglądarkę tak dobrą, jak to tylko możliwe, dla wielu różnych systemów operacyjnych (GNU/Linux, Mac and Windows). Pracujemy też nad mobilną wersją pracującą na tablecie Nokia N900 (działa pod kontrolą opartego na Linuksie systemu Maemo).

Czy z przyszłymi wydaniami Firefoksa będzie zintegrowane narzędzie Raindrop, oczywiście, kiedy już będzie gotowe?

Jeszcze za wcześnie, by na to odpowiedzieć. Raindrop to eksperyment, coś innego niż typowy produkt. Zajmują się nim Mozilla Labs i nosi numer 0.1. Krótko mówiąc, to wczesna faza Raindrop, ale koncept sam w sobie jest bardzo ciekawy. Jak na razie narzędzie może działać na serwerze lub na komputerze lokalnym, w zależności od wyboru użytkownika. Uzyskasz do niego dostęp przez przeglądarkę, tak jak do każdej innej aplikacji sieciowej. Staramy się dopracować ten mechanizm i wiążemy z nim duże nadzieje: Raindrop może zmienić sposób, w jaki ludzie porozumiewają się między sobą, gdyż prezentuje nowe podejście do poczty elektronicznej i łączy ją z innymi środkami komunikacji, np. komunikatorami internetowymi czy serwisami mikroblogowymi.