Polski Internet wart 35,7 mld złotych według raportu BCG

xray hand

Gospodarka internetowa w Polsce jest warta 35,7 mld zł, co stanowi 2,7% Produktu Krajowego Brutto (PKB). Wkrótce kwota ta podwoi się i w 2015 r. osiągnie 77 mld zł czyli 4,1% PKB.

Opracowany na zlecenie Google Polska raport firmy The Boston Consulting Group pokazuje, że e-gospodarka staje się w Polsce jednym z ważnych źródeł dochodów i siłą napędową całej ekonomii.

E-gospodarka w Polsce osiągnęła w 2009 r. udział ponad dwukrotnie mniejszy niż w państwach Europy Północnej, ale wyższy niż w krajach, takich jak Hiszpania i Włochy. 2,7% Produktu Krajowego Brutto (PKB) to więcej niż wartość górnictwa, ale mniej niż usługi finansowe i rolnictwo.

Polski Internet opiera się głównie na handlu elektronicznym, który przyczynia się do wytworzenia 62 proc. dochodów, czyli 22 mld złotych w badanym roku.

Słabość polskiej gospodarki internetowej to niewielki udział inwestycji administracji rządowej, zarówno kwotowo (5 mld zł), jak i w relacji do PKB (0,4%). W dodatku, wydaje się, że do Internetu przekonali się bardziej klienci niż przedsiębiorcy. Szef zespołu doradców premiera Michał Boni twierdzi, że "polskie firmy nie potrafią wykorzystać możliwości Internetu". Z tego powodu, bardzo możliwe, że do polskich klientów zapukają kolejne firmy z Niemiec i innych zachodnich państw.

Polscy przedsiębiorcy boją się e-gospodarki. Z reguły posiadają adres e-mail i wizytówkę w Sieci, ale nie interesuje ich wykorzystanie jej w biznesie. Tylko 12% firm dokonuje zakupów w Internecie, a jeszcze mniej (8%) udostępnia swoją własną ofertę.

Nadzieją dla polskiej gospodarki internetowej jest e-commerce, a także rosnąca liczba różnego typu startupów i usług sieciowych.

Według BCG już w 2015 r. polski Internet będzie wart co najmniej 4,1% PKB. Potencjał wzrostu tej branży (14% rocznie) jest dwukrotnie wyższy niż ogólny potencjał wzrostu gospodarczego w Polsce.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.