Polscy artyści zarobią w YouTube

Stowarzyszenie artystów ZAiKS i serwis YouTube podpisały w czwartek umowę licencyjną. Na mocy umowy, w serwisie pojawi się więcej utworów polskich muzyków - w zamian otrzymają tantiemy z reklam. Zyskają zwłaszcza kompozytorzy i autorzy tekstów piosenek.

Wydarzenia
16 grudnia 2016 r.

Dnia 18 kwietnia 2016 roku upłynął termin implementacji nowych dyrektyw UE regulujących unijny system zamówień publicznych. Przepisy te zostały...

Zarejestruj się
27 stycznia 2017 r.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy na temat problemów z prawami autorskimi we współczesnych  projektach IT oraz sposobach ich...

Zarejestruj się
ZAiKS od dłuższego czasu nalegał na rozmowy z YouTube. To pierwsza tego typu umowa serwisu w Polsce. Artyści będą otrzymywać wynagrodzenie na podstawie reklam wyświetlanych w filmach. Będzie ono zależne od ilości wyświetleń klipu.

Autorzy muzyki, którzy nie czerpali dotąd zysków z serwisów wideo, podchodzili do nich dość sceptycznie. Teraz może się to zmienić. Badania Megapanel PBI/Gemius pokazują, że do YouTube zagląda co miesiąc 11 mln polskich internautów.

Umowa ze stowarzyszeniem ZAiKS dla użytkowników oznacza nowe materiały - ich umieszczanie w Sieci będzie teraz w interesie artystów.

Podobne umowy między YouTube a organizacjami ds. praw autorskich działają już w wielu państwach Unii Europejskiej, takich jak Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Czechy i Francja.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.