Google odpowiada na ranking NSS Labs: "Test sponsorowany!"

Najnowszy raport bezpieczeństwa NSS Labs pokazuje, że IE9 beta radzi sobie z 99 proc. zagrożeń, podczas gdy przeglądarki Chrome i Opera nie mogą przekroczyć choćby 5 proc. skuteczności w walce z malware. Konkurenci odpowiadają, że testy są sponsorowane, opierają się na starych wersjach programów i nie da się ich potwierdzić.

Wydarzenia
20 stycznia 2017

Kampania Adwords stała się nieodzownym elementem strategii marketingowej większości firm. W Google po prostu trzeba być. Jak zrobić to...

Zarejestruj się
30-31 marca 2017 r.

Już po raz dziesiąty stowarzyszenia ISSA Polska, ISACA Warsaw Chapter oraz magazyn Computerworld zapraszają na konferencję SEMAFOR - Forum...

Zarejestruj się
NSS Labs broni się, pisząc że raport przygotowano we wrześniu 2010 r., kiedy nie było jeszcze Opery 11 i Chrome 8.Kliknij, aby powiększyćNSS Labs broni się, pisząc że raport przygotowano we wrześniu 2010 r., kiedy nie było jeszcze Opery 11 i Chrome 8.

Polecamy:Zobacz też:Więcej informacji:

W najnowszym teście NSS Labs, Internet Explorer 9 beta osiągał najlepszy wynik w blokowaniu złośliwego oprogramowania. Już w dniu opublikowania badań pojawiły się też pierwsze kontrowersje.

Dziwił sam wynik, w którym IE9 beta osiągnął 99 proc. skuteczności, Internet Explorer 8 - 90 procent, zaś reszta popularnych przeglądarek nie poradziła sobie nawet z jedną piątą testów.

Wśród zarzutów, jakie rzecznik Google stawia NSS Labs, wymienić można użycie najnowszej wersji IE i starszej wersji Chrome'a (w teście wersja 6, obecnie dostępna jest już "ósemka" - dop. ws). Ponadto, test zabezpieczeń w kierunku malware jest - jego zdaniem - jednostronny i nie sprawdza przeglądarek w realnych sytuacjach.

Twórcy Google Chrome i Opery zwracają uwagę, że niezależny test NSS Labs został przeprowadzony na zlecenie i z pieniędzy Microsoft, więc w rzeczywistości trudno mówić, by był niezależny. Brak też możliwości weryfikacji wyników, gdyż nie wszystkie elementy badania zostały ujawnione.

Dość zabawnie brzmią dziś słowa Briana Halla, generalnego menedżera w dziale Windows Live Business Group, który w wywiadzie dla idg.pl twierdził, że IE9 nie uczestniczy w żadnej wojnie przeglądarek.

Swoją drogą, po setkach profesjonalnych testów, najlepszym pomysłem znów wydaje się własnoręczne sprawdzenie różnych przeglądarek. Wszystkie programy testowane przez NSS Labs znaleźć można w dziale idg.pl - Download.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.