comScore wyjaśnia - co na to rynek?

Debiut comScore na polskim rynku badania internetu był o tyle zaskakujący, że firma o ugruntowanej na świecie pozycji dostarczyła polskiej branży on-line wyniki nieco kontrowersyjne i zastanawiające. Przyglądamy się bliżej metodologii badania, a na pytania Internet Standard dotyczące m. in. 6,5 mln użytkowników AOL odpowiada Berit Block, European Press and Events Analyst z comScore.

Niespodziewanie i niejako po cichu na polskim internetowym rynku badawczym pojawił się nowy gracz - firma comScore, która kilka dni temu opublikowała raport na temat popularności witryn wśród polskich internautów. W rozmowie z Internet Standard Berit Block, European Press and Events Analyst z comScore zapowiedziała, że firma publikować będzie comiesięczne raporty dotyczące oglądalności witryn w Polsce oraz przygotowuje się do wprowadzenia na nasz rynek innych narzędzi (np. qSearch i Video Metrix). Być może otwarte zostanie również regionalne przedstawicielstwo w Polsce.

Gemius bada polską sieć od 2004 r. więc tylko kwestią czasu było pojawienie się konkurencji w tym obszarze. Zwłaszcza w sytuacji, gdy realizowany przez Gemiusa pod skrzydłami PBI standard badania Megapanel PBI/Gemius był coraz częściej krytykowany, co przyczyniło się do rozpoczęcia procesu zmian (m.in. planów wdrożenia badania wideo w sieci) oraz rozszerzenia składu Spółki.

W ciągu minionych kilku lat badaniem polskiego internetu zainteresowanych było kilka firm: m. in. Nielsen, Kantar Research czy Ipsos, a comScore chciał nawet w 2005 r. przejąć Gemiusa. I kiedy wreszcie na rynku pojawiła się realna konkurencja w postaci firmy o ugruntowanej na świecie pozycji i szerokim zasięgu działania, okazało się, że dane które dostarcza pełne są niewiadomych i niespodzianek.O ile wyniki oglądalności np. witryn Google zarówno w badaniu comScore jak w Megapanelu PBI/Gemius nie różnią się od siebie zasadniczo, to statystyki dla innych serwisów budzą już wiele wątpliwości. W niektórych przypadkach są one znacznie wyższe, w innych nieco niższe jeśli porównamy je do Megapanelu PBI/Gemius (np. w przypadku portfeli największych polskich portali). Są też witryny, które w takiej postaci jakby w ogóle nie istniały (VEVO, info.pl)...

Różnice w obydwu badaniach wynikać mogą m. in. z metodologii - zasad doboru panelistów i ich wieku, kwestii estymowania danych na całą populację i wykorzystania danych demograficznych, specyfiki aplikacji wykorzystywanej przez panelistów itd. Liczyć się może również fakt uwzględniania serwisów "współpracujących" lub takich, których domena weszła na własność (czasową lub nieograniczoną w czasie) innego gracza, czego świadkami byliśmy niejednokrotnie w minionych latach.

Raport comScore bazuje na statystykach dotyczących internautów powyżej 15 roku życia, podczas gdy Megapanel PBI/Gemius uwzględnia użytkowników powyżej 7 lat. Aby zlikwidować tę rozbieżność przygotowaliśmy zestawienie dla witryn uwzględnionych przez comScore w Megapanelu PBI/Gemius dla użytkowników powyżej 15 roku życia (wg Megapanelu PBI/Gemius, lipiec 2010 r.). Różnice, które dostrzegliśmy przy wstępnym porównaniu badań nadal jednak pozostają.

Warto podkreślić, że w dalszym ciągu porównujemy dane za inne okresy: comScore za sierpień 2010 r. i Megapanel PBI/Gemius za lipiec 2010 r. Po raz kolejny pojawia się więc problem opóźnienia publikacji wyników przez Gemiusa.Z powyższego zestawienia widać, że wyniki comScore są korzystne m. in. dla AOL, Demotywatorów, Chomikuj.pl, Tekstowo.pl oraz Grupy o2, Naszej Klasy i serwisów ze stajni MIH Limited czyli Allegro, GG Network i Bankier.pl. Gorzej wypadają zaś portale: Agora traci ponad 14 pkt proc. w zasięgu, Interia ma mniej o 13 pkt proc., a Onet o 6 pkt proc - wygląda na to, że comScore nie uwzględnia w swych wynikach witryn współpracujących z danym serwisem np. na podstawie przepisania własności domeny (czego najlepszym przykładem jest osobne potraktowanie Interii i Chomikuj.pl). Wciąż zastanawiają jednak wyniki innych graczy jak np. AOL, info.pl czy VEVO.

Aktualizacja: 08 października 2010 12:58
Berit Block, European Press and Events Analyst z comScore odpowiada na pytania Internet Standard.
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.