Money.pl: rosną przychody z nowych źródeł

O prześcignięciu Bankiera, o sieci Business Ad Network i nowych projektach rozmawiamy z Arkadiuszem Osiakiem, prezesem zarządu Money.pl sp. z o.o.

Wywiad pochodzi z raportu Internet 2k10.

W 2008 r. obroty spółki Money.pl wyniosły 19,5 mln zł. Według naszych szacunków w 2009 r. Wasz przychód wzrósł do 21 mln zł. Czy tak było w rzeczywistości?

Nie publikowaliśmy jeszcze w tym roku wyników spółki, więc nie mogę ich podać. Mogę jednak potwierdzić, że przychody całej Grupy Money.pl wzrosły w stosunku do 2008 r. Największy wpływ na wzrost miały tutaj nowe spółki i nowe modele biznesowe.

Patrząc na waszą strukturę przychodów, która z działalności ma obecnie największy udział procentowy w przychodach wortalu Money.pl?

Zarówno w Money.pl, jak i w całej Grupie Money.pl, głównym źródłem przychodów wciąż pozostaje reklama. Najbardziej dynamicznie rosną jednak przychody z nowych źródeł.

O jakie nowe źródła chodzi?Grupa Money to dziewięć spółek - portale, sieci reklamowe sprzedające reklamę zarówno w modelu display, jak i nowych modelach, głównie performance i mix, serwisy oferujące płatny dostęp do treści wraz z płatnymi usługami on-line, serwisy opierające swoje przychody na prowizji od usług, serwisy pośredniczące w sprzedaży, sieci dystrybucji treści cyfrowych. Wszystkie te nowe źródła mają swój udział we wzroście przychodów grupy, dane finansowe dla poszczególnych grup przychodów są jednak wciąż poufne.W ubiegłym roku serwisy należące do Money.pl prześcignęły Grupę Bankier.pl w rankingu Megapanel PBI/Gemius. Jaką przyjęliście strategię, żeby prześcignąć konkurenta? A może to Bankier.pl przestał się rozwijać i stał się mniej atrakcyjny dla użytkownika?

Jeśli prześledzi się popularność obu grup, to widać porównywalne wyniki w 2006 r., od 2007 r. przewaga Money.pl zaczęła rosnąć, a lata 2008-2009 pokazują już zdecydowaną różnicę. Obie grupy powiększały się w tamtym czasie. W Polsce jest skończona grupa internautów, którzy interesują się finansami w wąskim kontekście inwestowania. Jeśli chce się rosnąć, trzeba rozwijać również pochodne obszary, to była i jest nasza strategia. W naszym przypadku na wzrost oglądalności miały wpływ E-prawnik.pl, Favore. pl, serwisy w portalu Money.pl - MSP, Manager, ale też Praca, Nieruchomości i pozostałe.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.