Rozpowszechniali nielegalne pliki. Grozi im 5 lat więzienia

Policjanci zajmujący się namierzaniem osób ściągających i rozpowszechniających w sieci chronione prawem autorskim pliki odnotowali kolejny sukces. Dzięki ich pracy udało się zakończyć działalność trzech młodych mieszkańców powiatu kraśnickiego, którzy prowadzili forum przeznaczone do wymiany nielegalnych filmów i muzyki.

Wydarzenia
16 grudnia 2016 r.

Dnia 18 kwietnia 2016 roku upłynął termin implementacji nowych dyrektyw UE regulujących unijny system zamówień publicznych. Przepisy te zostały...

Zarejestruj się
27 stycznia 2017 r.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy na temat problemów z prawami autorskimi we współczesnych  projektach IT oraz sposobach ich...

Zarejestruj się
Trzech młodych mieszkańców powiatu kraśnickiego założyło forum internetowe przeznaczone do wymiany nielegalnych plików z muzyką oraz filmami. Znajdowały się one na różnych serwerach, natomiast na forum zamieszczane były prowadzące do nich linki.

Z serwisu korzystało ponad 30 tysięcy aktywnych użytkowników, którzy mogli wybierać pomiędzy kilkuset różnymi filmami. Ponadto do ich dyspozycji administratorzy oddali usługę polegającą na możliwości oglądania filmów w czasie rzeczywistym.

Zgodnie z ustaleniami policji, osoby odpowiedzialne za ten nielegalny proceder zarabiały na reklamodawcach, którzy skuszeni popularnością forum zamieszczali na nim swoje banery reklamowe.

Wczoraj policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, funkcjonariusze z KPP w Kraśniku oraz pracownicy Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej weszli do mieszkań organizatorów pirackiego interesu. Okazali się nimi 21-letni student informatyki oraz jego dwóch kolegów w wieku 17 i 16 lat. Funkcjonariusze podczas przeszukań zabezpieczyli w sumie 6 komputerów oraz ponad 150 płyt DVD i CD z nielegalnie uzyskanymi treściami. Co więcej podobne "wizyty" zostały złożone trzem zidentyfikowanym użytkowników serwisu zamieszkałym na terenie województw mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego.

Zabezpieczone materiały zostaną przekazane do dalszej analizy biegłym. 21- i 17-latek zostali po przesłuchaniu zwolnieni do domu, natomiast ich 16-latnim kolegą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich. Obecnie trwa proces szacowania strat, które poniosły firmy, producenci i dystrybutorzy oryginalnych utworów filmowych i muzycznych.

Policja przekonuje, że administratorzy pirackiego forum naruszyli przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Może im za to grozić kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Policja.pl

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.