Agito: plotki o naszej upadłości to nieprawda

"Informacje jakie ukazały się w ostatnich dniach w prasie na temat sytuacji finansowej i planów złożenia przez Agito wniosku o upadłość nie są prawdą" - podało Agito w informacji przesłanej do mediow.

Plotki o tym, że Agito może mieć problemy finansowe pojawiły się na rynku już w połowie tego roku. Pogłoski spotęgowała tylko informacja, że Agito nie jest już największym e-sklepem, gdyż tegoroczne przychody sklepu będą radykalnie mniejsze niż w zeszłym roku.

Problemy Agito miały być pochodną kłopotów finansowych Pronox Techology. W lipcu zajmujący się produkcją i sprzedażą sprzętu elektronicznego Pronox objął prawie 40 proc. akcji w sklepie Agito.pl, mimo że sam znajdował się w stanie updałości.

Wiadomość o tym, że Agito może złożyć wniosek o upadłość nagłośniła ostatnio Rzeczpospolita, w artykule "Czarne chmury nad Agito.pl", powołując sie na anonimowe źródło. Do redakcji InternetStandard również docierały różne sygnały, jednak z braku pewnych dowodów powstrzymaliśmy się przed opublikowaniem tej wiadomości.

Jeżeli informacja rzeczywiście jest nieprawdziwa, to prawdopodobnie sporo zaszkodziła sklepowi (patrz zrzut), zwłaszcza w najgorętszym dla branży e-commerce okresie.Poniżej znajduje się treść oświadczenia, które rozesłało do mediów Agito. W oświadczeniu Tomasz Sypuła, prezes Agito, odpowiada na pogłoski, które pojawiły się na rynku. Sypuła ujawnia też, iż aktualnie Agito prowadzi zaawansowane rozmowy z akcjonariuszami dotyczące dokapitalizowania spółki.

Oświadczenia Agito:

Informacje jakie ukazały się w ostatnich dniach w prasie na temat sytuacji finansowej i planów złożenia przez Agito wniosku o upadłość nie są prawdą. Artykuły nie są oparte o żadne fakty i są tylko przykładem nieodpowiedzialnego rozpowszechniania plotek lub nie czystych intencji autorów. Rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji pochodzących od tajemniczego "informatora" oraz powoływanie się na "inne niezależne źródła" w przypadku tak poważnych informacji biznesowych nie powinno mieć miejsca.

Nieprawdziwe są podane w prasie informacje o wysokości straty Spółki - Agito zamknie bieżący rok dodatnim wynikiem finansowym. Agito nie posiada również żadnych problemów z płynnością finansową - swoje zobowiązania firma reguluje terminowo. Informacje o braku limitów kredytowych u dostawców również nie są prawdziwe - Spółka posiada limity kredytowe u wszystkich dostawców z jakimi współpracuje. Płaci gotówką tylko w przypadku zakupów przekraczających ustalone limity kredytowe lub w celu uzyskania lepszych cen zakupu. Możliwość płacenia gotówką świadczy o dobrej płynności finansowej i stabilnej sytuacji firmy.

Informacje o problemach Agito związanych z logistyką i magazynem spowodowane upadłością firmy Pronox nie są prawdą. Usługi logistyczne dla Agito świadczy firma ESM Logistics - spółka należąca do grupy Pronox, która nie jest w stanie upadłości. Przez cały rok Spółka ta świadczy usługi dla Agito należytej jakości i nie powoduje to żadnych problemów z realizacją dostaw czy wysyłek do naszych Klientów. O braku takich problemów świadczą niezmiennie dobre opinie naszych Klientów publikowane na niezależnych portalach z ocenami sklepów.

Agito odnotuje w tym roku mniejszą sprzedaż, niż w roku ubiegłym z racji mniejszego popytu na produkty z segmentu elektroniki oraz prowadzenia polityki handlowej nakierowanej na generowanie większego zysku polegające między innymi na eliminacji mniej dochodowych linii produktowych.

Aktualnie Agito prowadzi zaawansowane rozmowy z akcjonariuszami dotyczące dokapitalizowania Spółki. Celem dokapitalizowania jest podniesienie wielkości kapitału obrotowego umożliwiające Spółce szybki wzrost sprzedaży oraz rozwój nowych kategorii asortymentowych. Dokapitalizowanie planowane jest na początek przyszłego roku.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.