Internet bez P2P

Jeden z brytyjskich dostawców usług internetowych, firma PlusNet, zaoferowała swoim klientom wyjątkowo tani, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Klienci firmy nie będą jednak mogli korzystać z serwisów peer-to-peer, takich jak KaZaA czy Morpheus.

Brytyjski ISP PlusNet zaoferował swoim klientom wyjątkowo tani, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Do oferty wprowadzono jednak poważne ograniczenie - klienci firmy nie będą mogli korzystać z serwisów peer-to-peer, takich jak KaZaA czy Morpheus. Abonenci PlusNet za korzystanie z dostępu do Internetu za pośrednictwem sieci ADSL (zapewniającej transfer na poziomie 512 kb/s) zapłacą miesięcznie równowartość 120 zł - co, jak na brytyjskie realia, jest wyjątkowo atrakcyjną ofertą. U innych tamtejszych ISP za podobną usługę zapłacić trzeba przynajmniej o 30% więcej.

PlusNet wprowadził jednak do oferty dość radykalne ograniczenie - osoby, które zdecydują się na korzystanie z niej, nie będą mogły korzystać z serwisów peer-to-peer, umożliwiających "dzielenie się" plikami z innymi internautami - takich jak np. Grokster, WinMX czy KaZaA. Przedstawiciele firmy twierdzą, że to właśnie ta decyzja pozwoliła na radykalne obniżenie kosztów szerokopasmowego dostępu - zablokowanie dostępu do sieci P2P powinno bowiem znacznie zredukować obciążenie łączy sieciowych. Wprowadzenie podobnych usług do swojej oferty rozważają podobno również inni europejscy dostawcy usług internetowych.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.