M-bankowość w twojej dłoni ODŚWIEŻ

Blueice Research, Compaq, Infovention oraz Intel wspólnie stworzyły pierwsze rozwiązanie dla m-bankowości.

„Bank in your hand” zapewnia możliwość bezpiecznego dokonania płatności czy przekazu przy użyciu komputera przenośnego. „Celem projektu było stworzenie rozwiązania, dzięki któremu usługi bankowe będą dostępne w każdym miejscu i o każdej porze” - powiedziała Anna Hane, dyrektor zarządzający Blueice Research.

Blueice Research dostarczyła Multipass - rozwiązanie zabezpieczające i uwierzytelniające przy wykorzystaniu podpisu cyfrowego, a Infovention przygotowała stosowną aplikację bankową. „Platforma Mobilitum przygotowana przez Infovention umożliwia bankom wybór wersji serwisu (WAP, PDA, WEB), w zależności od rodzaju urządzenia, z którego użytkownik łączy się z kontem w wirtualnym banku. Middleware rozpoznaje urządzenie, z którego pochodzi sygnał i dostosowuje do niego rodzaj serwisu. W zależności od rodzaju terminala, Mobilitum używa też różnego rodzaju rozwiązań zabezpieczających.” – powiedziała IS Claess Puebla Smith, dyrektor działu rozwiązań bezprzewodowych w Infovention.

Compaq uczestniczył w projekcie jako dostawca iPAQ-a, wyposażonego w moduły W/LAN oraz GPRS, Intel zaś jako dostawca procesora StrongARM i wykorzystanej architektury Personal Client Architecture. Rozwiązanie jest prezentowane przez Intela i Compaqa na targach Networks Telecom, które od wczoraj odbywają się w Sztokholmie.

Polskie banki działające w Internecie lub mające oddziały wirtualne nie zainteresowały się nowym rozwiązaniem. Zdaniem Ireneusza Wojciechowskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Obsługi Bezpośredniej w Volkswagen Banku, trudno też określić, kiedy banki zaoferują tego typu funkcje. „Potencjalni odbiorcy usług stanowią z pewnością grupę ciekawą dla banków wirtualnych zarówno pod względem wielkości, jak i wartości” - stwierdził Ireneusz Wojciechowski.

Sebastian Łuczak, rzecznik Pekao SA, zwrócił uwagę na możliwe do przewidzenia trudności w pozyskaniu dużej grupy klientów korzystających z tej funkcjonalności. „Użytkownicy komputerów przenośnych to przeważnie osoby bardzo dobrze znające oferty bankowe i zazwyczaj już związane z konkretnym bankiem. Poza tym nie wszystko można załatwić przez Internet. Nie sądzę więc, aby bankowi, który pierwszy zaoferuje m-bankowość, udało się od razu przyciągnąć większość użytkowników urządzeń przenośnych” - powiedział Sebastian Łuczak.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.