Interia pierwszą spółką internetową na giełdzie

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła w środę do publicznego obrotu 6.568.950 akcji Interii.pl. Według „Gazety Wyborczej” cena jednej akcji wynosi 28 zł, z czego wynika że wartość pierwszej emisji akcji portalu opiewa na 184 mln zł.

Prawdopodobnie akcje portalu sprzedawane będą na rynku pierwotnym już w 1 kwartale 2001 r. Otwarcie publicznej subskrypcji ma nastąpić 31 stycznia, a jej zamknięcie 6 lutego przyszłego roku. Publiczna subskrypcja akcji serii E zostanie poprzedzona procesem budowy księgi popytu, który odbędzie się w dniach 15-18 stycznia. Spółka wymienia wśród wielu czynników ryzyka związanych z nabyciem jej akcji m. in. ryzyko utraty popularności, ryzyko wzrostu konkurencji na rynku portali oraz ryzyko spadku dynamiki rozwoju rynku e-commerce.

Interia.pl planuje debiut na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych, a oferującym jest Centrum Operacji Kapitałowych Banku Handlowego. Środki z publicznej emisji zostaną przeznaczone na uczestnictwo spółki w procesie konsolidacji podmiotów działających w branży internetowej, inwestycje w nowe technologie oraz uzyskanie środków na działalność marketingowo-promocyjną.

Krakowski portal wyprzedził w ten sposób liderów rynku - Onet, Wirtualną Polskę, a także Arenę, która także jako jedna z pierwszych zapowiadała, że wprowadzi swoje akcje do obrotu giełdowego.

Interia.pl rozpoczęła działalność w marcu tego roku, a plany wejścia na giełdę powstały już na przełomie września i października. Właścicielem portalu jest ComArch która posiada 49% akcji firmy oraz Radio Muzyka Fakty z 42% udziałów. Kapitał akcyjny Interii wynosi 4,927 tys. zł.

Według raportu banku inwestycyjnego Schroder Salomon Smith Barney dotyczącego polskich spółek informacyjnych, wycena Interii ma być punktem odniesienia dla wartości innych spółek teleinformacyjnych.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.