Kryminalna mapa Śląska

Spółka SmartEnough, specjalizująca się w tworzeniu stron internetowych, uruchomiła nowy projekt - Crimi.pl. Nowe przedsięwzięcie daje użytkownikom możliwość sprawdzenia, w których miejscach na Śląsku najczęściej dochodzi do przestępstw. Autorzy Crimi.pl planują rozszerzenie zasięgu usługi na cały kraj.

Aktualne dane o przestępstwach dostarczane są przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Miejsca zajść są następnie zaznaczane na Mapach Google z dokładnością do kilkudziesięciu metrów. Obecnie serwis rejestruje następujące rodzaje zdarzeń: interwencje policji, przestępstwa narkotykowe, zabójstwa, rozboje, kradzieże (w tym również włamania). Za merytoryczną poprawność prezentacji danych oraz za ich bezpieczeństwo odpowiedzialna jest Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego.

Informacje zawarte na Crimi.pl to tylko podstawowy zarys wydarzenia. Jak czytamy na stronie: "Na prośbę policji rzeczywista lokalizacja zdarzeń może nieco różnić się od prezentowanej przez crimi".

Projekt zrealizowała firma SmartEnough, która planuje już rozszerzenie zasięgu mapy na całą Polskę. "Zaczęliśmy od Śląska. Widać, że pomysł chwycił - podobał się wicepremierowi Schetynie, który uczestniczył w jego uruchomieniu. Ze współpracy zadowolona jest policja. Obecnie prowadzimy rozmowy, które mają doprowadzić do uruchomienia Crimi w kolejnych województwach" - mówi Tomasz Powierża, prezes zarządu SmartEnough - "Poza zwiększaniem dokładności i zmianami funkcjonalnymi w mapie chcemy również rozbudować serwis o warstwę statystyczną (np. "Najczęściej kradzione marki samochodów"). Pracujemy również nad tzw. mapami ciepła, które w prosty sposób wyróżniają miejsca szczególnie niebezpieczne".

Inspiracją dla Crimi.pl był inny projekt SmartEnough - Numeroo.pl. "Można w nim m.in. informować o fakcie utraty lub kradzież sprzętu MP3, laptopa, roweru czy samochodu. W trakcie jego tworzenia przyszedł nam do głowy pomysł, żeby umożliwić użytkownikom zaznaczanie na mapce miejsca zdarzenia. A potem, że może by ten pomysł rozszerzyć na inne zdarzenia kryminalne..." - mówi Powierża.

Głównym źródłem dochodów Crimi mają być reklamy. Dzięki specyfice serwisu, będą one dobrane zarówno co do treści jak i lokalizacji użytkownika Crimi.pl.

Więcej informacji:http://www.crimi.pl .