Ruszyła darmowa biblioteka internetowa

Zuzanna Szybisty | 2007-09-18 14:51:42
Wystartował projekt "Wolne Lektury" czyli darmowa biblioteka internetowa lektur szkolnych. Przedsięwzięciu patronuje Prokom Software oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.
Na stronie http://www.wolnelektury.pl można legalnie i za darmo przeglądać książki on-line oraz ściągać je na dysk twardy komputera lub na komórkę. Reprodukcja cyfrowa została wykonana przez Bibliotekę Narodową z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów BN. Projektem zarządza Fundacja Nowoczesna Polska.

Bibliotekę internetową można przeszukiwać według różnych kategorii (motywy literackie, epoki, rodzaje, gatunki, powiązania z innymi utworami). Jak na razie nie jest to konieczne, ponieważ na stronie dostępnych jest niewiele pozycji, głównie z okresu renesansu i romantyzmu.

Brak jest jakichkolwiek współczesnych lektur lub książek zagranicznych autorów. Związane jest to z tym, że w serwisie publikowane są tylko te książki, które wyszły już spod działania prawa autorskiego i przeszły do tzw. domeny publicznej. Czas działania polskiego prawa autorskiego to 70 lat od śmierci autora.

Istotną wadą serwisu może okazać się fakt, że ładowanie jednej lektury potrafi zająć nawet kilka minut, ponieważ całość książki wyświetla się ciągiem na jednej stronie. Dużo wygodniej jest ściągnąć dany utwór w postaci pliku PDF na dysk swojego komputera.

Kliknij, aby powiększyć

Inicjatywa jest niekomercyjna i realizowana pro publico bono. Projekt współtworzony jest także przez społeczność nauczycielską i akademicką oraz wspierany przez Komitet Honorowy, w skład którego wchodzą wybitni polscy humaniści (m.in. prof. Maria Janion, prof. Grażyna Borkowska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Mieczysław Dąbrowski).

W komunikacie Prokom poinformował, że zdecydował się wesprzeć taką inicjatywę z uwagi na rolę, jaką może ten projekt pełnić w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego poprzez upowszechnianie dóbr dziedzictwa kulturowego w internecie w postaci cyfrowej.

Podobny projekt o nazwie "Polska biblioteka internetowa" istnieje już od 2002 r. Na stronie http://www.pbi.edu.pl można znaleźć niemal 30 tys. publikacji z Polski i innych krajów (w polskim tłumaczeniu).

http://www.wolnelektury.pl
Ocena:
Twoja ocena:
Komentarze (11)
2007-09-24 08:18:51
Indianer
Pomysl fajny. Podoba mi sie zwlaszcza wykorzystanie otwartych standardow jak *.odt. Niejasne jest powiazanie ze wspominanym przez forumowiczow projektem PBI: na stronie Fundacji mozna przeczytac ze kiedys ten projekt wspierali. A teraz porzucili i zrobili nowy?
2007-09-21 09:59:45
Gerhard
Swietny pomysl. Wspominana przez niektorych Polska Biblioteka Internetowa nie jest zbiorem lektur w formie przydatnej dla uczniow - ponadto nie widac tam jakichkolwiek ruchow (projekt wisi). Zloty medal za odwage i zaslugi za ODT
2007-09-20 13:26:09
Gismo
@Daql: mam te same odczucia. Wiem ze to poczatek ale na tle innych bibliotek cyfrowych to naprawde przedszkole. Moze rzeczywiscie polaczenie z PBI cos by wnioslo tym bardziej ze z tamtym zasobem MSWiA (no, na to wyglada!) nie ma chyba pomyslu co zrobic wiec nie robi nic.
2007-09-20 10:03:01
Daql
Inicjatywa dobra, pomysł z konwersją do formatów *.pdf i *.odt rownież - tego chyba nie ma na stronie PBI. Natomiast zawartość katalogu baaardzo skromna, może w przyszłości będzie więcej pozycji.
2007-09-20 09:41:21
darek
Ale badziewie - ta strona jest tragiczna - zwazywszy na respektowane przez nia prawa autorskie praktycznie nie ma zawartosci... Bogurodzica i jakies 3 bzdury na krzyz... Mamy zbior pelen lektur... Odejmujemy zagraniczne Odejmujemy lektury, ktore sa pod ochrona praw autorskich Co zostaje? Popluczyny... ktore kazdy normalny czlowiek ma w domu w wersji papierowej. Zenujaca inicjatywa...
2007-09-19 17:52:52
Kurt
Swietna sprawa z formatem *.odt. Ciekaw jestem kiedy administracja zacznie upubliczniac piliki w STANDARDOWYM *.odt a nie w niszowym (tak to chyba trzeba ujac ;-) ) *.doc Zgadzam sie z Ulrykiem: Polska Biblioteka Internetowa to 30 tys ksiazek w *.jpg z ostatnimi datami 2005 rok i ... w sumie nic wiecej. Czyzby kolejny porzucony projekt z ktorym nie wiadomo co zrobic.
2007-09-19 10:35:54
seba
Muszę pochwalić, że można ściągnąć w formatach pdf, odt oraz txt. Wreszcie ktoś pomyślał, że to format *.odt jest standardem ISO i w nim powinny być zamieszczane publikacje.
2007-09-19 10:02:49
Ulryk
@boapl: Jurek pewnie skanuje a nie czyta ;-)) A niezaleznie od tego mam wrazenie ze PBI od 2005 r (czyzby od wyborow ???) znajduje sie w dryfie - wystarczy zobaczyc ostatnie daty wpisow na wymienionej stronce.
2007-09-19 07:07:26
boapl
@Jurek Nie wiem jaka wersje artykulu czytales, ale ostatni akapit o tym mowi.
2007-09-18 21:14:47
Jurek
Pomysl dobry tylko jakos mi sie po glowie kolacze ze swego czasu powstala Polska Biblioteka Internetowa. Czy ktos wie czy to jeszcze funkcjonuje czy projekt padl?
2007-09-18 20:03:48
rafa
Ehem! Egzemplarz - egzemplarze. Chyba powinno być "egzemplarzy", a nie "egzemplarzów" jak w pierwszym akapicie pod wytłuszczeniem wprowadzającym do tekstu :) cyt: "Na stronie [[www.wolnelektury.pl]] można legalnie i za darmo przeglądać książki on-line oraz ściągać je na dysk twardy komputera lub na komórkę. Reprodukcja cyfrowa została wykonana przez Bibliotekę Narodową z egzemplarzów pochodzących ze zbiorów BN. Projektem zarządza Fundacja Nowoczesna Polska. " Przynajmniej tak o tym powiada Słownik ortograficzny...