Zumi.pl - Onet wchodzi w e-mapy

Piotr Zalewski | 2007-04-12 15:33:19
Zumi.pl to nowy produkt Onetu "pierwszy polski lokalizator internetowy", czyli mapy zintegrowane z bazą firm. Projekt od ponad roku wraz z Onetem przygotowywały trzy firmy - dostawca zdjęć satelitarnnych Techmex, map wektorowych Imagis oraz Polskie Centrum Marketingowe, spółka która dostarczyła bazy teleadresowe ponad 1 mln firm. - Przygotowanie Zumi kosztowało naprawdę dużo- mówił Łukasz Wejchert, prezes Grupy Onet.pl na konferencji prasowej.

-Głównym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na realizację tak nowatorskiego projektu oraz inwestycję na taką skalę, jest brak tego typu usług skierowanych do rynku lokalnego w Polsce- wyjaśniał Wejchert.

Zumi to pełna mapa Polski - ponad 300 tys. km kwadratowych map wektorowych oraz zdjęć sateliatrnych, w tym 110 tys km kwadratowych zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości. Na wstępie w produkcie znajduje się baza adresów ponad 1 mln firm, przygotowana przez PCM. Każdy właściciel może swoją firmę dodać do bazy za darmo, kosztuje wyróżnienie ogłoszenia - np. kolorem. Onet.pl zarabia także na umowach z partnerami, już teraz po kliknięciu na logo Play na mapie pokazują się punkty dystrybucyjne tego nowego operatora komórkowego.

Kliknij, aby powiększyć
-Naszą najważniejszą przewagą konkurencyjną jest integracja - mówi Wejchert. Co prawda w Polsce są mapy internetowe, np. map24.pl czy ostatnio otwarte MapGo.pl jednak żaden z konkurencyjnych produktów nie zawiera tego wszystkiego co ma Onet, jak choćby mapy hybrydowej (zdjęcia satelitarne + mapa wektorowa)

W serwisie już teraz można dokonywać rejestracji hotelowych, baza pochodzi z serwisu hotele.onet.pl. W przyszłości nastąpi integracja z kolejnymi usługami Onetu. -Będzie można np. wpisać tytuł filmu, a nasz lokalizator pokaże najbliższe kina, w których jest on pokazywany- zapowiada Bartłomiej Zarębski, odpowiedzialny za projekt Zumi.pl. Podobno firma ma przygotowaną agendę nowych funkcjonalności na najbliższe dwa lata. -Będą elementy Web 2.0 ludzie będą mogli wyrazić opinię czy dodać zdjęcia- mówi Wejchert. Z kolei firmy będą mogły niebawem dodać klipy wideo do swojej wizytówki, zapowiada Zarębski.

To największe przedsięwzięcie tego typu w polskim internecie, dla niektórego niewątpliwie wzorem było Google Maps. Zumi ma np. taki sam układ przycisków mapa/satelita/hybryda. -Nasz produkt najlepiej porównać do Yahoo Local, które w Stanach jest znacznie lepsze od Google Maps- mówił bez skromności Wejchert. W odróżnieniu od rozwiązania Google'a, Zumi.pl działa w oparciu o technologię flash.

Zumi.pl to punkt wyjściowy, opracowana technologia map, ma zostać zintegrowana z kolejnymi rozwiązaniami Onetu.

Wejście produktu na rynek wspiera potężna kampania reklamowa - w telewizji, prasie i na nośnikach zewnętrznych. Pierwszy spot ma zostać wyemitowany dzisiaj w TVN po Faktach.

Kliknij, aby powiększyć Zumi.pl było pierwszym projektem nad jakim zaczął pracować DreamLab Onet'u -To było bardzo duże przedsięwzięcie technologiczne i informacyjne- mówił Grzegorz Wójcik prezes DreamLab.

Zumi.pl ma być rentowne do końca przyszłego roku.

Na konferencji Wejchert zapowiedział, że Onet.pl jeszcze w tym roku chciałby zaistnieć na którymś z rynków Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej o Zumi.pl w ostatnim odcinku "7 dni z IDG.pl".

http://www.zumi.pl
Ocena:
Twoja ocena:
Komentarze (39)
2008-02-15 21:19:14
becia
mam problem, musze w zumi na mapie habdzina zaznaczyc dzialke literka, kreską czym kolwiek, ale nie wiem jak to zrobic. ktoś mi pomoże??
2008-02-15 21:11:28
BECIAQ
czesc. jestem ciemna w tych sprawach,ale musze znalezc mape habdzina i zaznacze=yc na niej działkę literka,krzyzykiem,lub kreska... da sie to zrobic?? please odp.-to wazne
2007-09-19 12:36:41
piero
Napisze tak - zumi to totalna kicha baza jest totalnie nieaktualna przy próbie zaaktualizowania wpisów nie ma żadnej reakcji - 3 miesiące próbuje próbuje zaktualizowac dwie firmy, bez zadnego efektu. mozna dzwonic wysyłac maila rozmawiac z menedzerami i nic nei da sie załatwic. Pojawił sie gośc który zaproponował wpis do bazy za 1500 zł na pół roku - jakies nieporozumienie. Nie polecam baza nieaktualna pracownicy nierzetelni nic tam nie znajdziesz. polecam www.google.pl
2007-08-01 20:12:58
dodzia
a ja wam powiem ze to fajna sprawa...tylko że nie do końca dopracowana...mało zareklamowana...niewielu wie o co chodzi...a szczególnie właściciele działalności gospodarczych w Polsce..moim zdaniem bez sensu jest..aktualizowanie bardzo małych podmiotow do lokalzatora gdzie włascicielka ma 80 lat i nie ma telewizora albo fax to dla niej forma płatności rachunków...wiem..ze wielu ludzi wkłada w ten projekt wiele pracy zarówno onet jak i firmy ktore mu częsciowo pomagają w lokalizacji,ale widocznie to nie wystarczy.Powinno sie ludzi przekonac,w jakis sposob.Ludzie są w dzisiejszych czasach coraz mniej ufni..nie wierzą "darmowym aktualizacjom ich działalności'wiem cos o tym..wiem moim zdaniem wieksza reklama sprawi ze lokalizator bedzie nagłośniony czyli dla niektorych lepszy..
2007-06-17 11:18:59
ted
poniżej krytyki
2007-06-02 13:29:01
mariusz
Jedyny plus to reklama w TV.A tak pozatym to lipa,nic nie widac.
2007-05-02 18:03:43
swist
super stronka, wreszcie zobaczyłem swój domek z sat. w wiekszej rozdzielczości (osobiście wydaje mi się że są to zdjęcia z samolotu,ale to i tak super) czekam na aktualizację zdjęć w większej rozdzielczości a zwłaszcza brakujących części w większej rozdzielczości.
2007-04-23 23:34:05
feldzia
zumi ciekawy program fajne zdjęcia satelitarne tylko nie wszystko widać, szkoda chciałam pooglądać okolice różnych miejsc na mapie Polski przedewszystkim te satelitarne, no cóż wraz z hybrydka robi sie to na 5+ i jakie było moje zdziwienie że nie mogłam z " bliska" zobaczyć mojego ukochanego jeziora Wielkie Partęczyny -- SZKODA !!!!!! ale wiem wszysko co nowe rodzi się w bólach pozdrawiam pomysłodawców i realizatorów. feldzia
2007-04-21 22:05:14
skonio
Ze zdziwieniem zobaczyłem jak Al. Waszyngtona stała się jedynie drogą 631
2007-04-19 11:37:56
mika
nie jest źle, ale mogłoby być lepiej, to już 3 portal w ostatnim czasie, najpierw targeo.pl, potem mapgo i teraz zumi, zdecydowanie najlepsze targeo -szybko działa czytelnie wszystko TYLko kiedy będzie wyznaczanie TRAS:P polecam
2007-04-18 20:19:16
Konrad
Jeśli z czymś,co jest już na rynku wchodzi się a twierdzi się że jest lepsze to naprawdę tak powinno w szanującej się firmie BYĆ. Zastosowano chwyt,propagandę iście z polityki, najpierw otwórzmy a jak będą ględzić że nie tak, to coś tam się dołoży,zmodernizuje,uaktualni. Dla mnie jest miernota, jak na onet liczyłem na wiele więcej. Cóż nie wszystkim wszystko wychodzi.
2007-04-18 17:15:57
SOO
ZUMI!? N I C !!! TYLKO REKLAMA TV FAJNA.
2007-04-18 16:14:48
mawelpac
No, super tylko mogliby się postarać o nowsze zdjęcia satelitarne. Nawet Google ma nowsze i w lepszej rozdzielczości. A te na Zumi są co najmniej sprzed 4 lat.
2007-04-18 14:10:17
Asiula*krk
Aha i pisze sie bÓl a nie bul ******* komentarz edytowany przez moderatora
2007-04-18 14:09:18
Asiula*krk
"Sztywna i szczera ale glupia" Rzeczywiscie jestes bardzo glupia zeby napisac bez komĘtarza! Porażka! A jak piszesz bez komĘtarza w komENtarzu to jaki to ma sens? Skoro chcesz to zostawic bez komentarza to nie pisz nic!
2007-04-18 11:51:16
Sztywna i szczera ale głupia :)
GŁupia jestem to fakt szczera do bulu i powiem w prost ta stronka to ....... !!!!! (bez komętarza)
2007-04-17 22:55:31
amusz
Dziadostwo i jeszcze raz dziadostwo co tu reklamować do map wydanych przez Navigaora to macie jeszcze bardzo .................daleko!!!
2007-04-17 10:15:12
Mx
Bardzo stare mapy satelitarne. IMO sprzed 2 lat - przynajmnije moja okolica w centrum Wawy.
2007-04-16 23:11:40
m
a wiecej linkow i badziewia nie dalo sie wsadzic? nie wiedomo co gdzie,kompletnie nieczytelna strona
2007-04-15 11:51:53
Tyszanin
Zumi...fajne i drogie przedsięwzięcie, ale coś słabo lokalizuje :] W Tychach, gdzie mieszkam jest mało obiektów, które są umiejscowione, a jeśli są (np. kino, basen, ZS nr5) to są w innych miejscach niż w rzeczywistości...;/
2007-04-14 21:46:13
kloc1865
ta strona jest jak papier toaletowy ...........................
2007-04-14 13:33:54
zed
programik dziala ladnie i szybko, ale mapy i wyszukiwarka sa do kitu, na [[mapa.targeo.pl]] sa duzo lepsze mapy (zwlaszcza poza kilkoma najwiekszymi miastami)
2007-04-14 11:39:37
tresspasser
@szczery --> a od kiedy to Interia jest niemiecka? Wiekszosc udzialow ma Comarch, ktory jest w 100% polski (a nawet krakowski).
2007-04-14 00:19:34
Tomaszek
@szczery Znowu mieszane są znaczenia.. "Konkurować" nie równa się "walce" - to dwa różne pojęcia - konkurencja to zdrowy i potrzebny objaw na rynku - powoduje że powstają lepsze usługi/produkty dla klienta. Więc jestem za konkurencją. Onet, wp, interia muszą się różnić od googla - tą są portale horyzontalne, a nie wyszukiwarki.. i będą się różnić tak długo jak użytkownicy będą korzystać z portali - a póki używają i używać będą pewnie przez jakiś dłuższy czas - co widac choćby po yahoo że całkiem dobrze sobie radzi w dobie Web 2.0 i googlizacji. A dzięki wyszukiwarkom tylko lepiej bo tzw wortale mogą liczyć na rozwój i konkurowanie na rynku z portalami - do niedawna wydawało się że to niewykonalne a teraz jest to o wiele prostsze - internauta domyślnie już szuka wszystkiego w wyszukiwarkach - nawet nie eksplorując serwisów głębiej. A wracając do zumiego i map Mnie zastanawia inny wątek jakoś pominięty - czemu się to nazywa zumi? jest osobną marką na rynku? czy to taki eksperyment czy będzie więcej takich działań? Bo w zasadzie czemu ma to służyć to do końca nie umiem sobie wytłumaczyć. Może odpowiedzią jest wątek powyżej - czyli worltalizacja portalu - użytkownik szuka generalnie w googlu a z portali po prostu korzysta i może lepiej wprowadzać kolejne marki na rynku niż rozwijać portalowe. Zakładam że odpowiedź ze strony onetu na tak postawione pytanie będzie mętna jak hasło projekt kosztował :dużo: ;) ciekawe ile to jest dużo?
2007-04-13 17:26:14
zbooY
panowie http://wikimapia.org samo sie opisze i zlokalizuje... onet meczy sprawe by zalapac deczko reklam ale prawda jest taka, ze to rozwiazania emeryckie i adblockowalne, no ale po reklamach w TV widac kto jest targetem
2007-04-13 15:18:47
Szczery
@Tomaszek To niestety Tobie najwyraźniej przeszkadza, jak to napisałeś "a innym fajnym projektom powodzenia w konkurowaniem z molochem ze stanów". Tak więc jeśli coś trąci Toruniem to raczej Twoja wypowiedź, bo mi Google nie przeszkadza i nie muszę, tak jak Ty z nim walczyć. Co do map onetu to koń jaki jest każdy widzi :) Czarowanie rzeczywistości jest w tym momencie niepotrzebne, no chyba, że reprezentujesz ten projekt. A to, że mamy doskonałych programistów nie musisz mówić, może dlatego Google tworzy w Polsce centra technologiczne :) Co do reklam, to proponuje wyciąć teksty reklamowe, sklepy i reklamy wyciąć ze strony głównej Onetu, a będziesz wiedział czym rozwiązania onetu różnią się od tych googla :)
2007-04-13 13:48:02
tomaszek
@Szczery Po tym co piszesz wynika że nie rozumiesz tematu i mylisz pojęcia Po pierwsze zumi.pl jest lokalizatorem a nie mapą samą w sobie - z komunikatu wynika że lokalizator jest pierwsza wersją platformy mapowej - zumi odpowiada Find Businesses na Gooogle Maps - i co by o nich nie mówić mają wręcz identyczną funkcjonalność. Zumi jest jeszcze bliższe rozwiązaniu Yahoo. A Mapa.Onet.pl pewnie powstanie za czas jakiś no bo skoro platforma mapowa to i wersje mogą być do różnych zastosowań - choćby planowanie podróży Po drugie - reklama musi być - przecież nie jest to dla zabawy a dla pieniedzy po jakie onet chce sięgnąć na rynek "książek telefonicznych". Google pewnie tego prędko nie zrobi bo jednak trzeba do tego zatrudnić stado ludzi żeby to odpowiednio obsłużyć i tu duża przewaga onetu. Google też dla zabawy nie zrobiło swoich map ;) Poza tym - czepianie że że jest reklama jest śmieszne - jest i bedzie - a na zumi i tak jest niewidoczna i nie zasłania map Po trzecie - wątek właścicielski traci tezą mediów z Torunia że w Polsce są tylko media polskojęzyczne a nie polskie. Z tego co wiem onet został założony w Polsce przez Polaków z siedzibą w Polsce w Krakowie i zatrudnia Polaków - płaci więc podatki w Polsce. Właścicielem jest TVN z siedzibą w Warszawie (też płaci podatki w Polsce), notowany na GPW - możesz sobie kupić akcje na giełdzie i być w części właścicielem... itd itd. Po czwarte - technologia wyprodukowana w Polsce przez naszych programistów, na mapach od polskich firm Techmex i Imagis - czyli rodzimy produkt
2007-04-13 12:51:37
Szczery
Tomaszek jak ta mapa będzie wyglądać w onecie widać już po reklamach Play na niej. Poszukaj czegoś takiego na mapie googla. Problem z onetem jest taki, że tak jak google unika denerwowania ludzi reklamami, to onet w takim dręczeniu wręcz się lubuje. Usuń reklamy, sklepy oraz teksty reklamowe z głównej strony onetu zobaczysz co ci zostanie , a będziesz wiedział o czym mówię. Mapa Onetu jest marną kopią Google Maps i to jest fakt i to nie tylko z powodu kretyńskiego flasha, który po prostu, jak to ktoś napisał zamula kompa. W Onecie tak już jest, że jakość się nie liczy, ale nowe miejsce do umieszczania reklam. Pycha Onet po prostu kiedyś ich zgubi i mam nadzieję, że to będzie wkrótce. Druga sprawa, to od kiedy Onet jest firmą polską?, z tego co wiem ITI właściciel Onetu jest zarejestrowany w Holandii i tam płaci podatki. No, ale z portali to chyba tylko portal Gazety i O2 są polskie, Interia (RMF niemiecki), WP (TPSA to firma francuska).
2007-04-13 11:35:31
Arabella
Heh, Każde wyszukiwanie ładuje mapę od nowa.. nieźle jak na Flasha i czasy asynchronicznych połączeń. Pozatym fajnie.. ciekawe jak duże były te nakłady, jaki budżet, ile osób nad tym pracowało?
2007-04-13 10:53:38
.........
Bardzo bawią mnie komentarze osób które nie wiedzą o czym piszą .... :) ktos kto poswieci troche czasu i przyjzy sie dokładniej zeby poznac mozliwosci zumi przekona sie ze jest ona lepsza od googlemap czy jej konów.... niektórzy odbieraja ten produkt jako serwi map... i to jest podstawowy błąd!!!! to wyszukiwarka firm. wiem co mówie bo mam swój mały wkład w stworzenie tego dzieła :) i moim zdaneim jest super
2007-04-13 08:29:15
luk
ciekawe, że mapa (układ ulic) zawiera dokładnie te same błędy i zagięcia skrzyżowan tak samo nieprawidłowo jak google maps... bo zdjecia satelitarne/z samolotu są rzeczywiscie inne, dla mojego miasta wczesniejsze
2007-04-12 23:18:36
tomaszek
no w czym lepsze od google maps? a może w tym że rodzime i całkiem dobrze działa nudzenie o tym że google jest super jest już nudne - tak jest super ale fajnie że na naszym podwórku też komuś się chce - gadanie takie jak w tych komentarzach jest dość żałosne. A Szczery jak mantrę powtarza nudy komentarz ile razy pojawi się coś o polskich portalach i innych serwisach że google to wypas - tak już wszyscy wiedzą ;) google i rssy to wypas. i co z tego Życzę zumiemu wszystkiego najlepszego - a innym fajnym projektom powodzenia w konkurowaniem z molochem ze stanów BTW - wyszukiwarka onetu to nędza - faktycznie nie wiem kto to i po co jeszcze używa
2007-04-12 21:58:57
Zenek
interia ma fajnieszą mapę.
2007-04-12 21:11:36
Maciej_bialek
nie rozumiem wogole idei :( wszystko ladne piekne, ale po co mi to... jakbym mogl dzieki temu zobaczyc kto jest w pubie obok to bym sie podjaral, ale tak to kicha :)
2007-04-12 18:18:54
Szczery
Onet to dziwny portal, bo z jednej strony podejmują mądrą decyzję o zrezygnowaniu z rozwijania własnego komunikatora na rzecz licencji skype, to z drugiej strony brną dalej w we własną wyszukiwarkę (kto jeszcze tego używa?), a teraz strzelają sobie w stopę czymś takim jak zumi. Onet od paru lat wyraźnie traci, jak jeszcze z rok temu różnica między google a onetem była do odrobienia, tak dzisiaj liczy się w milionach i onet skazany jest na walkę o utrzymanie miejsca numer dwa. Zrobienie marnej kopii google maps nie przysporzy onetowi więcej użytkowników, a wręcz przeciwnie. Mało tego, spóźnili się z wejściem z serwisami dla niezamożnych i mało wykształconych użytkowników, oddali o2 cały ten teren bez walki. Onet od dłuższego czasu jest postrzegany jako portal emerycki, dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z internetem, a przecież mało doświadczeni użytkownicy wcześniej czy później odkryją zalety wyszukiwarki googla, poczty gmail czy dowiedzą się, że dzięki kanałom rss mogą mieć newsy na pulpcie bez wchodzenia na zaśmieconą reklamami stronę onetu. Onet nie ma pomysłu, jak ich zatrzymać, tak jak o2,gazeta czy interia coś próbują robić, tak onet w swojej pysze traci kontakt z użytkownikami.
2007-04-12 17:49:50
kocio
Z tym flashem to rzeczywiście pomyłka. Przed chwilą zumi wyświetlił mi komunikat, że plugin flash przekroczył milion operacji i że mam zdecydować, czy chcę kontynuować pracę ... i tak co chwilę się pojawia dopóki nie zrezygnuję. A to nie jest wersja beta tej mapki ...
2007-04-12 17:34:53
pafnucy
Zauważcie że mapa w Zumi jest taka sama jak [[mapgo.pl]], poza tym zdjęcia satelitarne tylko wybranych miast, przynajmniej uzupełnienie google maps, Flash to porażka obciąża procesor, a serwer to też maja powolny, gdyby była cała Polska mapa satelitarna i to bardziej szczegółowa to by było coś, a tak to powolny geoportal zostaje.
2007-04-12 16:30:33
pz
Maps Google w Polsce działa w połowie, albo i mniej - nie działa wyszukiwanie, plany są niedokładne i nie ma bazy firm.
2007-04-12 16:17:57
ciekawy
W czym to rozwiązanie jest lepsze od http://maps.google.com/.

reklama
Polecane
Subskrypcje
Prezentujemy raport eCommerce 2011
To piąta edycja naszego raportu. Prezentujemy w nim wyniki naszego - przeprowadzanego do trzech lat - badania polskich sklepów internetowych. W tym roku publikujemy także wyniki innego projektu - zebranych przez Sare opinii użytkowników poczty...
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A.
04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12
tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88