Polacy na Google trzy razy dłużej niż Amerykanie

Polski internauta spędza na witrynach firmy Google dużo więcej czasu niż amerykański użytkownik sieci. Takie wnioski można wysunąć porównując dane z polskiego badania Megapanel PBI/Gemius oraz amerykańskiego Nielsen/Netratings. Należy pamiętać, że różnią się one metodologią.

Postanowiliśmy przyjrzeć się średnim czasom spędzanym na najpopularniejszych polskich i amerykańskich witrynach.

Należy wziąć pod uwagę, że badania na podstawie których prezentujemy wyniki różnią się pod względem metodologii. Różnice obejmują m.in. sposób zbierania danych, przeliczanie ich na populację i inne aspekty. Nielsen/Netratings publikuje wynik wszystkich należących do danej firmy witryn. Natomiast w polskim badaniu Megapanel PBI/Gemius nie ma takiego założenia, niektóre witryny mogą występować oddzielnie, jest tak np. w przypadku serwisów Microsoft.

Informacje pochodzą z najnowszych danych jakie publikują firmy badawcze. Amerykańskie wyniki są z tygodnia, który zakończył się 21 stycznia 2007 r., natomiast polskie z tygodnia, który zakończył się 21 listopada 2006 r.

Spośród dziesiątki najpopularniejszych miejsc docelowych w USA prym wiedzie koncern Time Warner, właściciel portalu AOL.com. Amerykański internauta spędza na nim tygodniowo średnio 1 godzinę i 41 minut. Na drugim miejscu uplasował się portal Yahoo, na którym użytkownicy spędzają średnio 45 minut. W ciągu tygodnia średni czas spędzony przez amerykańskiego internautę na witrynach należących do Google wynosi zaledwie 28 minut i 31 sekund. W badaniu Megapanel w ramach "Google" znajdują m.in. wyszukiwarka, wyszukiwarki zagraniczne, serwis Google Video, natomiast przejęty przez Google serwis YouTube.com jest notowany oddzielnie.W Polsce spośród pierwszej dziesiątki witryn pod względem zasięgu, internauci najwięcej czasu spędzają na serwisach Onetu - średnio 1 godzinę i 44 minuty tygodniowo. Na drugim miejscu jest Google, na którym polski użytkownik sieci przybywa średnio 1 godzinę i 33 minuty tygodniowo. W badaniu Megapanel jako "Google" uwzględniona jest między innymi polska wersja wyszukiwarki, wersje zagraniczne, Google Video i Blogger. Należący do firmy Google serwis YouTube.com jest notowany oddzielnie.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.