10 technologii, które powinny już umrzeć (ale nie chcą)

6. Klasyczne kasy sklepowe

W branży handlowej w ostatnich 20 latach nastąpiła prawdziwa rewolucja - dzisiejsze kasy sklepowe to tak naprawdę nowoczesne komputery, zaopatrzone w dotykowe, kolorowe ekrany i rozbudowane systemy operacyjne. A mimo to w wielu amerykańskich sklepach wciąż używane są klasyczne, mechaniczne kasy, niewiele różniące się pod względem konstrukcji od urządzeń, które w Polsce popularne były w czasach PRL. Dlaczego? Na to pytanie trudno udzielić 100-procentowo trafnej odpowiedzi - wydaje się jednak, że jednym z powodów jest fakt, że te archaiczne urządzenia wciąż działają. A jak działają, to po co je wymieniać?

7. Aparaty fotograficzne typu instant

Gdy cyfrowe aparaty fotograficzne zrobiły się na tyle tanie, by trafić do masowego odbiorcy, wydawało się, że to koniec aparatów typu instant (klasycznym przykładem takiego urządzenia jest Polaroid, wywołujący zdjęcia natychmiast po ich zarejestrowaniu). Gwoździem do trumny wydawało się bankructwo firmy Polaroid - okazało się jednak, że marka została wkrótce potem wykupiona, a jej nabywca znów wprowadził na rynek legendarne aparaty. Które, o dziwo, znów sprzedają się całkiem nieźle...

8. Dyski optyczne

10 technologii, które powinny już umrzeć (ale nie chcą)
Lśniące plastikowe krążki - CD, DVD czy nawet Blu-ray - wydają się skazane na zagładę, tak jak ich poprzednicy: dyskietki czy nośniki ZIP. Dziś praktycznie wszystko można pobrać z Internetu, a nasze prywatne dane możemy przechowywać na coraz tańszych i coraz bardziej pojemnych dyskach twardych lub w serwisach chmurowych. Problem w tym, że takie prognozy pojawiają się już od blisko dekady... i jakoś na razie nie mogą się spełnić.

9. Wyświetlacze CRT

W Europie czy USA klasyczne monitory czy telewizory CRT zniknęły ze sklepów - takie urządzenia działają jeszcze w wielu domach czy biurach, ale w sprzedaży już ich praktycznie nie ma. A jednak na całym świecie w ubiegłym roku sprzedano ponad 90 mln urządzeń z ekranami CRT. Kupowano je głównie w Azji i Ameryce Łacińskiej - tamtejsi użytkownicy cenią je za trwałość oraz przystępną cenę. Co więcej - zdaniem specjalistów z firmy DisplayMate, monitory CRT wciąż oferują wyższą jakość obrazu niż LCD czy plazma (aczkolwiek są to różnice zauważalne przede wszystkim dla użytkowników zajmujących się grafiką)

10. CB Radio

10 technologii, które powinny już umrzeć (ale nie chcą)
Bądźmy szczerzy - pod względem technologicznym CB Radio to zabytek. Te urządzenia można było nazywać nowoczesnymi w latach 80. - teraz, gdy mamy komórki i Internet, ta forma komunikowania się wydaje się nie na miejscu. A jednak CB wciąż jest niezmiernie popularne - zarówno za oceanem, jak i w Europie. Na Starym Kontynencie do niedawna z tej technologii korzystali głównie kierowcy ciężarówek, ale ostatnio CB Radio stało się niezmiernie popularne również wśród kierowców aut osobowych (dla których CB bywa substytutem GPS-a, antyradaru i informacji turystycznej).