Powrót z dalekiej podróży

Na warszawskiej giełdzie trwa dobra passa sektora technologicznego, choć niewiele brakowało, aby przerwały ją na dłużej złe wieści z Ameryki.

Na warszawskiej giełdzie trwa dobra passa sektora technologicznego, choć niewiele brakowało, aby przerwały ją na dłużej złe wieści z Ameryki.

Przedświąteczny tydzień na rynku high-tech zaczął się nieźle. Liczący na obniżkę stóp procentowych inwestorzy za oceanem napełniali portfele akcjami, a nasi nie chcieli pozostać w tyle. Największym powodzeniem cieszyły się papiery Elektrimu, który tylko do wtorku zyskał na wartości ponad 10 proc. na fali doniesień o szykującym się zacieśnieniu współpracy z niemieckim gigantem Deutsche Telekom. Ale w górę szły też inne spółki telekomunikacyjne: Netia zdrożała o prawie 5 proc., a Telekomunikacja Polska - aż o prawie 7 proc. I zakupy trwałyby zapewne dalej, gdyby nie wtorkowa decyzja amerykańskiego banku centralnego Fed o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych, która wywołała prawdziwą panikę na amerykańskich giełdach. Najważniejsze indeksy natychmiast zakończyły marsz w górę i zaczęły ostre pikowanie. Nasdaq we wtorek stracił na wartości aż 4 proc., ale była to dopiero zapowiedź ponad 7-proc. zjazdu na następnej sesji.

Najważniejszy indeks technologiczny bez problemu przebijał kolejne “nieprzekraczalne” bariery, by ostatecznie zakończyć środową sesję na poziomie najniższym od przeszło 16 miesięcy - niecałe 2,4 tys. pkt. Paniczna reakcja na decyzję Fed była o tyle dziwna, że jeszcze kilka dni wcześniej mało kto oczekiwał obniżki stóp, a spekulacje na ten temat zaczęły się dopiero na kilka godzin przez posiedzeniem Fed.

Wyprzedaż napędzały coraz gorsze doniesienia z największych amerykańskich spółek technologicznych, m.in. obniżone rekomendacje analityków dla producentów sprzętu IBM i Hewlett Packard oraz ostrzeżenie o niższych wynikach SBC Communications. Agencja Reuters policzyła, że już ponad 400 spółek amerykańskich ogłosiło, iż spodziewa się gorszych wyników, podczas gdy przed rokiem było ich prawie dwukrotnie mniej.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.